Urlopy rodzicielskie na topie. Korzysta z nich coraz więcej osób

W pierwszym kwartale 2016 r. z urlopów dla rodziców skorzystało ponad 344 tys. osób, w tym ponad 306 tys. kobiet oraz 38,5 tys. mężczyzn.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urlopy rodzicielskie na topie. Korzysta z nich coraz więcej osób

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 kwi 2016 11:35


Urlopy rodzicielskie cieszą się coraz większą popularnością. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w marcu z urlopu rodzicielskiego skorzystało 147,8 tys. rodziców. To o ponad 8 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). To razem 52 tygodnie.

Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie czterech częściach. Rodzice mają czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Ojcom dzieci, oprócz urlopu rodzicielskiego, przysługuje również specjalny dwutygodniowy urlop ojcowski, który mogą wykorzystać w ciągu dwóch lat od narodzin dziecka. Urlop ten można podzielić na dwie części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka.

Wsparcie finansowe przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają także osoby, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą korzystać z urlopów rodzicielskich. To blisko 125 tys. osób. 1000 zł miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają bezrobotni, studenci, rolnicy oraz pracujący na umowach o dzieło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.