Urlopy rodzicielskie hitem. Coraz więcej osób z nich korzysta

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w grudniu 2015 r. ponad 135 tys. rodziców skorzystało z urlopu rodzicielskiego - to o 5 tys. więcej, niż w grudniu 2014 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urlopy rodzicielskie hitem. Coraz więcej osób z nich korzysta

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

25 sty 2016 13:26


Urlopy rodzicielskie cieszą się coraz większą popularnością. W 2015 r. z urlopów przeznaczonych dla rodziców skorzystało ponad 671 tys. osób, w tym 504,4 tys. kobiet i 166,9 tys. mężczyzn.

Mama i tata na urlopie

Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują w nowym wymiarze dwa rodzaju urlopów w związku z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). To razem 52 tygodnie.

Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie czterech częściach. Rodzice będą mieli czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Ojcom, oprócz urlopu rodzicielskiego, przysługuje również specjalny dwutygodniowy urlop ojcowski, który mogą wykorzystać w przeciągu 2 lat od narodzin dziecka.

Wsparcie finansowe przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają także osoby, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą korzystać z urlopów rodzicielskich. To blisko 125 tys. osób. Tysiąc zł miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają bezrobotni, studenci, rolnicy oraz pracujący na umowach o dzieło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.