Urlop wychowawczy albo pół etatu. Co wybierają rodzice?

Partnerski model rodziny dopiero toruje sobie drogę. Choć rodzice deklarują, że dzielą się obowiązkami, opieka nad dzieckiem to nadal domena matek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urlop wychowawczy albo pół etatu. Co wybierają rodzice?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Dziennik Gazeta Prawna

23 gru 2014 9:07


Liczby są dla ojców nieubłagane. Według danych ZUS, na które powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna", w sierpniu 2014 r. z urlopu rodzicielskiego (jego maksymalny wymiar wynosi sześć miesięcy; jest płatny) korzystało 126 tys. matek i tylko 1,7 tys. ojców.

Czytaj też: Na urlop rodzicielski będą mogli się wybrać również ojcowie

Na jednego tatę przebywającego na takim urlopie przypada więc ok. 75 mam, które biorą takie wolne na opiekę nad dzieckiem.

Nie lepiej jest z urlopem wychowawczym (wynosi on maksymalnie 3 lata; nie jest płatny - za jego okres opłacane są tylko składki na ZUS). GUS podaje, że w 2010 r. z takiego wolnego na opiekę w wymiarze co najmniej jednego miesiąca korzystało 38,4 proc. kobiet oraz zaledwie 1,2 proc. mężczyzn.

Czytaj też: Powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Jak pracodawca może pomóc?

Alternatywą dla wychowawczego jest zmniejszenie wymiaru czasu pracy (np. do pół etatu), które umożliwia godzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi.

Jednak i w tym zakresie ojcowie wyraźnie ustępują pola matkom. Na obcięcie etatu zdecydowało się 22,5 proc. kobiet i tylko 3 proc. mężczyzn.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.