PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Urlop to obowiązek. Jak go dobrze wypełnić?

  • Autor: AW
  • 30 cze 2017 13:42

Uczucie przemęczenia i zniechęcenia, trudności z koncentracją, częstsze niż zazwyczaj drobne błędy w pracy – to bardzo poważne objawy. Objawy… braku urlopu. Urlop jest nie tylko naszym prawem. Jest obowiązkiem. Dla pracodawcy zaś często wyzwaniem, by firma nie wypadła z rytmu pod nieobecność części załogi.

Urlop to obowiązek. Jak go dobrze wypełnić?
Urlop, dzięki temu, że pozwala na oderwanie się od codziennych obowiązków, przeciwdziała wypaleniu zawodowemu (fot.pixabay)
REKLAMA

• Niezależnie od terminu pracownik potrzebuje urlopu po to, aby po powrocie móc efektywnie pracować.

• Urlop, dzięki temu, że pozwala na oderwanie się od codziennych obowiązków, przeciwdziała wypaleniu zawodowemu, które jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Pracodawca pod nieobecność pracownika może rozważyć alternatywne daty, zatrudnienie innego pracownika na zastępstwo, dokonać przesunięcia z innych działów lub ustalić jeden termin urlopu dla całej załogi.

 

Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca jest zobligowany do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo. Art. 163 stanowi, że urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów ustalanym przez pracodawcę, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się tzw. urlopu na żądanie.

Uważny przełożony widzi, kiedy podwładny zaczyna potrzebować odpoczynku.

- Oczywiście nie zawsze można zaproponować mu urlop w dowolnym momencie, bo trzeba myśleć również o niezakłóconym funkcjonowaniu firmy w czasie urlopów. Dlatego sprawdzają się plany urlopów – już w pierwszym kwartale roku można je ustalić, np. za pomocą narzędzi online, ewentualnie skorygować tak, aby pracownicy mieli szansę uzyskania wolnego w najatrakcyjniejszym dla nich czasie, bez szkody dla firmy jako organizacji. Dlatego warto korzystać z przekrojowej analizy planów urlopowych, aby w porę wychwycić „wakacyjne” wąskie gardła i znaleźć optymalne rozwiązania – wyjaśnia Paweł Wysocki, prezes Quercus, firmy, która stworzyła Portal Pracowniczy służący m.in. do efektywnego zarządzania urlopami online.

Jak dodaje, w sytuacji dużego nagromadzenia próśb o urlop w określonym terminie warto rozważyć alternatywne daty, zatrudnienie pracowników na zastępstwo, przesunięcia z innych działów lub – co staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród firm produkcyjnych – ustalenie jednego terminu urlopu dla całej załogi.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Urlop to obowiązek. Jak go dobrze wypełnić?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA