PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Urlop także podczas wypowiedzenia

  • Autor: JS
  • 14 lip 2017 15:20

Zasadą jest, że to od decyzji pracodawcy zależy, czy uwzględni wniosek pracownika o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego. Pamiętać należy, że jeśli  w okresie wypowiedzenia urlop zostanie pracownikowi udzielony, to jest on zobowiązany do jego wykorzystania  i nie może domagać się od pracodawcy wypłaty ekwiwalentu zamiast urlopu - przypomina radca prawny Halina Kwiatkowska, partner w Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Urlop także podczas wypowiedzenia
Adobe Stock
REKLAMA

Jak przypomina, odwołanie pracownika z urlopu w okresie biegu wypowiedzenia, analogicznie jak w przypadku urlopu udzielanego w czasie zatrudnienia, dopuszczalne jest pod warunkiem, że obecności pracownika w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (art.167 §1 kp).

"Ocena, czy faktycznie zaistniała podstawa do odwołania pracownika z urlopu należy do pracodawcy, który nie ma obowiązku informowania pracownika o powodach, dla  których uznał powrót pracownika do pracy za konieczny. W konsekwencji pracownik zobowiązany jest podporządkować się decyzji pracodawcy o odwołaniu z urlopu, przerwać swój urlop i stawić się do pracy. Odwołanie z urlopu może nastąpić w dowolnej formie, także telefonicznie, mailowo czy zwykłym sms-em, z jednoczesnym wskazaniem prze pracodawcę terminu, w którym pracownik ma wrócić do pracy. Termin ten powinien uwzględniać faktyczną możliwość dotarcia pracownika do miejsca pracy ze względu na jego miejsce pobytu w trakcie urlopu (np. dostępność połączeń komunikacyjnych)" - przypomina radca prawny. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 Trzeba pokryć koszty…

Halina Kwiatkowska, partner w Kancelarii Chałas i Wspólnicy, przypomina, że odwołanie z urlopu, niezależnie od tego, czy został on pracownikowi udzielony w okresie wypowiedzenia, wiąże się dla pracodawcy z obowiązkiem pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

"Do takich kosztów należą bez wątpienia wydatki pracownika związane z powrotem do miejscowości zatrudnienia (np. bilety kolejowe, paliwo w razie dojazdu własnym samochodem, itp.). Pracodawca nie ma natomiast obowiązku rekompensowania  pracownikowi korzyści, których ten nie osiągnął z powodu odwołania z urlopu (np. utraconego wynagrodzenia za dorywcze zlecenie, które pracownik zamierzał wykonać w czasie urlopu)" - wymienia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Urlop także podczas wypowiedzenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA