×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Urlop ojcowski, tacierzyński, rodzicielski. Czym się różnią? Komu przysługują?

  • Autor: GP
  • 20 cze 2017 17:30

Z danych MRPiPS wynika, że w zestawieniu pierwszych miesięcy lat 2016 i 2017 rośnie wykorzystanie przez polskich, pracujących panów urlopów należnych ojcom - ojcowskiego, tacierzyńskiego i rodzicielskiego.

Urlop ojcowski, tacierzyński, rodzicielski. Czym się różnią? Komu przysługują?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W pierwszych czterech miesiącach 2016 r. na urlop ojcowski zdecydowało się 43,4 tysiące panów. W tym roku liczba ta przekroczyła już 50,5 tys.

• Trzeba pamietać, że prawne możliwości odpoczynku i spędzania czasu z dziećmi przysługują ojcom zatrudnionym na umowie o pracę.

• W Unii Europejskiej rozważane są zmiany prawa o urlopach, które uzasadnia się próbą aktywizacji kobiet. Te często bowiem mają problemy z powrotem na rynek pracy.

 

Według statystyk Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej (MPRiPS) w pierwszych czterech miesiącach 2016 r. na urlop ojcowski w Polsce zdecydowało się 43,4 tysiące mężczyzn. W tym roku liczba ta przekroczyła już 50,5 tys.

Urlop ojcowski to jeden z trzech typów wolnego czasu gwarantowanego prawem w Polsce. Jest oczywiście związany z narodzinami dziecka. Oprócz urlopu ojcowskiego polscy panowie mają do dyspozycji urlop tacierzyński i urlop rodzicielski.

Każdy z tych urlopów można wykorzystać w określonym momencie życia dziecka i na określonych zasadach. Co ważne - urlopy dla ojców nie są zależne od urlopu wypoczynkowego i nie zmniejszają jego wymiaru.

Z prawa do urlopów tacierzyńskich skorzystało od początku 2017 r. już 4,6 tysięcy mężczyzn. Urlopy dla ojców cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością, a ojcowie mogą korzystać z kilku rozwiązań, by aktywnie uczestniczyć w wychowaniu malucha.

Ile dni urlopu przysługuje dzisiaj ojcu?

Z okazji Dnia Ojca (23 czerwca) portal Pracuj.pl zdecydował się przyjrzeć bliżej sytuacji prawnej urlopów z naciskiem na urlopy przysługujące ojcom. I tak:

- urlop ojcowski - to czas dla taty i dziecka, który nie jest zależny od urlopu macierzyńskiego. Jest to zawsze okres 14 dni (w tym niedziele i święta), podczas których tacie przysługuje 100 proc. średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Urlop ojcowski może zostać przyznany wyłącznie pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę.

- urlop tacierzyński - w przeciwieństwie do ojcowskiego jest on zależny od urlopu macierzyńskiego i może maksymalnie trwać 6 tygodni i również jest dostępny posiadającym umowę o pracę.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Urlop ojcowski, tacierzyński, rodzicielski. Czym się różnią? Komu przysługują?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA