Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
• W pierwszych czterech miesiącach 2016 r. na urlop ojcowski zdecydowało się 43,4 tysiące panów. W tym roku liczba ta przekroczyła już 50,5 tys.
• Trzeba pamietać, że prawne możliwości odpoczynku i spędzania czasu z dziećmi przysługują ojcom zatrudnionym na umowie o pracę.
• W Unii Europejskiej rozważane są zmiany prawa o urlopach, które uzasadnia się próbą aktywizacji kobiet. Te często bowiem mają problemy z powrotem na rynek pracy.
Według statystyk Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej (MPRiPS) w pierwszych czterech miesiącach 2016 r. na urlop ojcowski w Polsce zdecydowało się 43,4 tysiące mężczyzn. W tym roku liczba ta przekroczyła już 50,5 tys.
Urlop ojcowski to jeden z trzech typów wolnego czasu gwarantowanego prawem w Polsce. Jest oczywiście związany z narodzinami dziecka. Oprócz urlopu ojcowskiego polscy panowie mają do dyspozycji urlop tacierzyński i urlop rodzicielski.
Każdy z tych urlopów można wykorzystać w określonym momencie życia dziecka i na określonych zasadach. Co ważne - urlopy dla ojców nie są zależne od urlopu wypoczynkowego i nie zmniejszają jego wymiaru.
Z prawa do urlopów tacierzyńskich skorzystało od początku 2017 r. już 4,6 tysięcy mężczyzn. Urlopy dla ojców cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością, a ojcowie mogą korzystać z kilku rozwiązań, by aktywnie uczestniczyć w wychowaniu malucha.
Ile dni urlopu przysługuje dzisiaj ojcu?
Z okazji Dnia Ojca (23 czerwca) portal Pracuj.pl zdecydował się przyjrzeć bliżej sytuacji prawnej urlopów z naciskiem na urlopy przysługujące ojcom. I tak:
- urlop ojcowski - to czas dla taty i dziecka, który nie jest zależny od urlopu macierzyńskiego. Jest to zawsze okres 14 dni (w tym niedziele i święta), podczas których tacie przysługuje 100 proc. średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Urlop ojcowski może zostać przyznany wyłącznie pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę.
- urlop tacierzyński - w przeciwieństwie do ojcowskiego jest on zależny od urlopu macierzyńskiego i może maksymalnie trwać 6 tygodni i również jest dostępny posiadającym umowę o pracę.
- urlop rodzicielski - automatycznie jest on przydzielany mamie dziecka, jednak po złożeniu odpowiednich dokumentów możliwe jest przydzielenie tego urlopu, w całości lub części, także ojcu. Na urlopie rodzicielskim może w tym samym czasie przybywać oboje rodziców, jednak jego łączny wymiar nie może przekroczyć okresu ustalonego przez ustawę. Długość tego urlopu to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz do 34 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka, przy jednym porodzie (dwojaczki, trojaczki itd.).
Jest bardzo możliwe, że w nadchodzących miesiącach z Brukseli popłyną nowe regulacje dotyczące urlopów dla rodziców, źródło: materiały prasowe
Dodatkowo rodzicom, niezależnie od liczby posiadanych dzieci, przysługują dwa dni opieki nad dzieckiem, które są dostępne już od pierwszego dnia pracy. W odróżnieniu od np. urlopu wypoczynkowego te dwa dni nie przechodzą na rok kolejny, dlatego należy pamiętać, aby wykorzystać je w danym roku kalendarzowym.
Możliwe zmiany w nadchodzących miesiącach
Sytuacja niebawem może się zmienić na niekorzyść ojców i matek. Jak ustaliły w maju media, w tym np. TVN24 BiŚ, w Brukseli pojawiła się propozycja ograniczenia czteromiesięcznego, płatnego urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców.
- (W myśl nowej propozycji) matka mogłaby przebywać na urlopie macierzyńskim niespełna dziewięć miesięcy, a ojcu przysługiwałoby prawo do czteromiesięcznego urlopu tacierzyńskiego - pisał portal informacyjny TVN 29 maja. - W myśl projektu dyrektywy, jeżeli ojciec nie skorzysta z urlopu, to prawo do płatnej opieki nad dzieckiem z tego tytułu, przepadnie.Projekt ma na celu aktywizację kobiet i umożliwienie im powrotu na rynek pracy.
Czytaj : Ojcowie będą musieli wziąć 4 miesiące urlopu rodzicielskiego?
Statystyki, które akcentuje Bruksela pokazują, że im wyższy jest odsetek zatrudnienia kobiet, tym wyższy jest wskaźnik dzietności. W Polsce jednak ten trend nie jest tak widoczny. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, Polska jest dopiero na 22. miejscu w Unii pod względem aktywności zawodowej kobiet.
Niezależnie od prawa, które gwarantuje w Polsce opisane powyżej przywileje warto zapoznać się także z ofertą pracodawcy kierowaną do pracowników-rodziców. Wiele firm oferuje pracownikom dodatkowe benefity za potomstwo. W niektórych przypadkach, tata może liczyć na dodatkowe 14 dni urlopu od firmy czy pojedyncze dni na opiekę.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)