Urlop na sprzedaż

W USA coraz popularniejszy staję się zwyczaj odsprzedawania własnych dni urlopowych a wszystko to za wiedzą i aprobatą przełożonych. Czy taki zwyczaj przyjąłby się w Polsce?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urlop na sprzedaż

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

21 cze 2013 21:25


Według wyników przeprowadzonych niedawno badań, około 9 proc. pracodawców zezwala na pobranie pieniędzy za niewykorzystany urlop. W zamian za potrącenie z pensji dodatkowe dni urlopowe oferuje 5 proc. Natomiast 7 proc. pozwala pracownikom na przekazanie wolnych dni od ogólnej puli, z której skorzystać mogą inni.

A czy takie rozwiązanie przyjęłoby się w Polsce? Zdania są podzielone. W wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej" Robert Krzemiński, szef nowo powstałej partii Przedsiębiorcy RP,stwierdził, że to dobry pomysł, dodając, że podobne systemy funkcjonują w Nowej Zelandii i Australii.

- Przedsiębiorcy będą na to chętni, zresztą to przecież działa już w Polsce, tylko nieformalnie. Choćby u mnie w firmie pracownicy dogadują się sami między sobą, kto weźmie urlop, a kto będzie pracował w tak gorących okresach, jak święta czy sylwester, i potem sobie to jakoś rekompensują między sobą - powiedział na łamach "GW".

Inny punkt widzenia prezentuje dr Monika Gładoch, przedstawicielka organizacji Pracodawcy RP.

- Odpowiedzialność za pracowników jest zbyt duża - wszystkie wypadki przy pracy i odszkodowania to poważne sprawy, więc pracodawcy raczej nie chcieliby ryzykować w ten sposób, pozwalając, by ktoś nie wykorzystywał swych dni urlopowych - wyjaśnia. Dodaje również, że jest to w Europie niemożliwe z prawnego punktu widzenia, bowiem jest on sprzeczny z konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy.

W Polsce urlop można odebrać wyłącznie w naturze. Pracodawca ma obowiązek go udzielić, a pracownik obowiązek odebrać. Wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystane dni możliwie jest tylko w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.