×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Urlop macierzyński można przerwać, ale pod pewnymi warunkami

  • km
  • 27 mar 2023 10:44

Mama dziecka, która przebywa na urlopie macierzyńskim, może przerwać urlop, jeśli dziecko lub ona sama wymaga opieki szpitalnej. Wtedy ojciec dziecka ma prawo do przejęcia pozostałej części tego urlopu. Z pozostałej części można skorzystać później.

Urlop macierzyński można przerwać, ale pod pewnymi warunkami
Jeśli dziecko wymaga opieki szpitalnej, mama może swój urlop macierzyński przerwać na czas hospitalizacji dziecka (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Kobieta, która ma ubezpieczenie chorobowe może liczyć na płatny zasiłek macierzyński. Jego długość zależy od liczby urodzonych przy jednym porodzie lub przyjętych na wychowanie dzieci.
  • Jeśli dziecko wymaga opieki szpitalnej, mama może swój urlop macierzyński przerwać na czas hospitalizacji dziecka, pod warunkiem, że już wykorzystała go wcześniej w wymiarze co najmniej 8 tygodni od dnia porodu.
  • W sytuacji, w której to matka dziecka wymaga opieki szpitalnej i jej stan zdrowia uniemożliwia osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem, może ona przerwać urlop macierzyński.

Kobieta, która ma ubezpieczenie chorobowe (obowiązkowe dla umów o pracę, ale dobrowolne przy prowadzeniu działalności), może liczyć na płatny zasiłek macierzyński. Jego długość zależy od liczby urodzonych przy jednym porodzie lub przyjętych na wychowanie dzieci. Przy urodzeniu lub przyjęciu na wychowanie jednego dziecka to 52 tygodnie, na które składa się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego.

– Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla mamy. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach tata może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. Mama może już po 14 tygodniach po porodzie zrezygnować z urlopu macierzyńskiego i wcześniej wrócić do pracy, pod warunkiem, że pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta ubezpieczony tata dziecka – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego.

Choroba dziecka lub matki pozwala przerwać urlop macierzyński

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Urlop macierzyński można przerwać, ale pod pewnymi warunkami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Pola 2023-03-27 13:52:04

    A co z osobami na umowie zlecenie?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA