Upalne dni w pracy. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Praca w trakcie upałów nie należy do najprzyjemniejszych. Wysokie temperatury negatywnie wpływają na wydajność i komfort w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Pracodawca powinien zadbać o to, by uciążliwość w miejscu pracy była jak najmniejsza.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Upalne dni w pracy. Jakie obowiązki ma pracodawca?

PODZIEL SIĘ


Autor: Renata Pawłowska

17 lip 2015 6:09


Bez względu na to, czy miejscem pracy jest biuro, plac budowy czy restauracja obowiązkiem pracodawcy, w warunkach szczególnie uciążliwych, do których zalicza się również upały jest zapewnienie pracownikom optymalnych warunków pracy, na tyle, na ile jest to możliwe.

Temperatura w miejscu zatrudnienia

W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej zawarte zostały ogólne ustalenia na temat bezpieczeństwa i higieny pracy. Można tam znaleźć zapisy mówiące o tym, że pracownik ma obowiązek wykonywać swoją pracę, jeśli temperatura powietrza wynosi minimalnie 14 stopni Celsjusza (jeśli nie ma do tego przeciwwskazań technologicznych), a w pomieszczeniach biurowych oraz w miejscach, gdzie wykonywana jest lekka praca – 18 stopni Celsjusza.

Czytaj też: Dress code w upalne dni wykańcza menedżerów?

Ustalenia te nie rozwiązują jednak problemu pracy podczas upałów, w czasie których temperatura jest znacznie wyższa od tej wskazanej w przepisach. Próg maksymalnej temperatury, którego przekroczenie dawałoby pracownikowi prawo nie zgodzić się na wykonywanie swoich obowiązków, został jasno określony jedynie w przypadku osób młodocianych.

Z zapisów zawartych na łamach rozporządzenia Rady Ministrów na temat prac wzbronionych oraz warunków zatrudnienia osób młodocianych wynika, że osoby te mają prawo odmówić wykonywania obowiązków, gdy słupek rtęci przekroczy 30 stopni Celsjusza, a dodatkowo wilgotność powietrza wyniesie 65 proc.

Walka ze skutkami upałów

Jeśli temperatura w pomieszczeniach, gdzie pracownicy wykonują swoje obowiązki jest zbyt wysoka to pracodawca ma dodatkowo obowiązek walczyć z jej skutkami. Przykładowo, jeśli w pomieszczeniu zamkniętym promienie słoneczne utrudniają wykonywanie obowiązków, to pracodawca ma obowiązek zasłonić je np. roletami czy żaluzjami.

Posiadanie urządzeń służących do wentylacji czy instalacja klimatyzacji nie są obowiązkowe, jednak jeśli takie znajdują się w miejscu pracy, to konieczna jest regularna kontrola prawidłowości ich działania. W myśl przepisów w klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinno być przeciągów.

Ponadto pomieszczenie nie może być nadmiernie wychładzane. Urządzenie służące do schładzania należy ustawić tak, by strumień zimnego powietrza nie był skierowany bezpośrednio na pracownika. Mogłoby to bowiem skutkować jego przeziębieniem.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.