UOKiK: Nowe przepisy antymonopolowe. Będą kary dla prezesów

Weszła w życie nowelizacja przepisów antymonopolowych. Będą kary indywidualne dla przedsiębiorców za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

UOKiK: Nowe przepisy antymonopolowe. Będą kary dla prezesów

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 sty 2015 19:32


18 stycznia br. weszła w życie nowelizacja przepisów antymonopolowych, która wzmacnia ochronę rynku przed kartelami i pozwoli ostrzegać konsumentów przed nieuczciwymi działaniami, które mogą narazić ich na znaczne straty finansowe.

- Skuteczna ochrona konkurencji działa na rzecz uczciwych przedsiębiorców, wspiera rozwój gospodarczy, innowacyjność i dobrobyt konsumentów - mówi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Adam Jasser.

Istotną zmianą będzie wprowadzenie możliwości nałożenia kary finansowej na osoby zarządzające przedsiębiorstwem za umyślny udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję. Dotychczas menedżerowie osobiście odpowiedzialni za złamanie prawa unikali konsekwencji, a koszty sankcji przerzucane były często na akcjonariuszy, którzy nie mieli wpływu na niedozwolone działania.

Zmiany mają uświadomić prezesom i członkom zarządów, że za nieprzestrzeganie prawa zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

- W przypadku przedsiębiorstwa wysokość kar się nie zmieni. Dalej będzie to do 10 proc. przychodów. Sam ten próg procentowy się nie zmieni. Natomiast zostaną wprowadzone kary indywidualne dla osób fizycznych czy zarządzających przedsiębiorstwem. Kara indywidualna może wynieść nawet 2 mln zł - wyjaśnia w rozmowie z IAR Maciej Chmielowski z UOKiK.

Nowela wprowadza również procedurę dobrowolnego poddania się karze. Przedsiębiorca, który złoży oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się karze, zaakceptuje jej wysokość oraz konsekwencje złożenia odwołania - uzyska w zamian 10 proc. redukcji sankcji. Dzięki temu Urząd szybciej i skuteczniej doprowadzi do przywrócenia konkurencji na rynku.

Zmianom przepisów towarzyszyć będzie otwartość urzędu na dialog z przedsiębiorcami. Przygotowane są nowe reguły wewnętrzne, które ułatwią takie kontakty z poszanowaniem przepisów prawa i zasad sprawiedliwości proceduralnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.