×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

UOKiK: kara za zmowę na niekorzyść Poczty Polskiej

  • Autor: pap/mg
  • 27 wrz 2019 11:38

Karę w wysokości 13 tys. zł nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dwie spółki za zmowę przetargową na niekorzyść Poczty Polskiej - poinformował w piątek (27 września) UOKiK. Przedsiębiorcy stosowali metodę rozstawiania i wycofywania ofert - wyjaśnił Urząd.

UOKiK: kara za zmowę na niekorzyść Poczty Polskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Jak podał UOKiK w komunikacie, chodzi o zmowę podczas przetargów organizowanych przez Pocztę Polską na podwykonawców, którzy w jej imieniu mieli dostarczać paczki pocztowe i przesyłki kurierskie. Niedozwolone porozumienie zawarli przedsiębiorcy z Konina: Aneta Kubiaczyk AK Trans i Kubiaczyk Jacek Przedsiębiorstwo Usługowe.

Według Urzędu mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert jest najczęstszą formą zmowy. Jeżeli propozycje uczestników porozumienia są najkorzystniejsze, wówczas zwycięzca przetargu rezygnuje z podpisania umowy, po to żeby zamawiający wybrał droższą ofertę innego uczestnika zmowy.

Pierwszy z podmiotów złożył najkorzystniejszą ofertę, jednak nie uzupełnił brakującej dokumentacji, co oznaczało brak możliwości podpisania umowy. Postępowanie urzędu wykazało, że celem tego działania było przyznanie zamówienia drugiemu z przedsiębiorców. Dlatego UOKiK nałożył na uczestników zmowy sankcje w łącznej wysokości blisko 13 tys. zł. Obie firmy wpłaciły już kary do budżetu państwa.

Jak zaznaczył Urząd, zgodnie z przepisami przedsiębiorcy przystępujący do przetargu powinni samodzielnie ustalać swoje oferty. Nie ma przy tym znaczenia, że istnieją pomiędzy nimi powiązania rodzinne.

- Spokrewnieni ze sobą przedsiębiorcy mogą startować w tym samym przetargu, ale jeżeli prowadzą niezależną działalność gospodarczą - nie mogą wspólnie uzgadniać swoich ofert - wyjaśnił wiceprezes UOKiK Michał Holeksa, cytowany w komunikacie.

Urząd antymonopolowy przypomniał, że za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UOKiK: kara za zmowę na niekorzyść Poczty Polskiej
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA