×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

UODO: W niektórych przypadkach dokumenty z danymi służą jako rozpałka w kominku

  • Autor: PAP/jk
  • 28 sty 2023 10:37

Liczba naruszeń prawa, zgłaszana do Urzędu Ochrony Danych Osobowych przez administratorów danych w 2022 r. nie odbiegała od tej z 2021 r., ale daje się zauważyć wzrost świadomości administratorów i poprawę niektórych działań - ocenia UODO.

UODO: W niektórych przypadkach dokumenty z danymi służą jako rozpałka w kominku
Sprawy o największej wadze ze względu na skalę naruszenia, czy z uwagi na wrażliwość danych zakończyły się karami nałożonymi przez prezesa UODO (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Świadomość administratorów w kontekście naruszeń wyraźnie rośnie - ocenił Sanocki, dodając, że poprawa działań jest także zauważalna, jeśli chodzi o powiadamianie osób, których dotyczy dane naruszenie.
  • Z informacji UODO wynika także, że zdarza się, iż pracownicy mający dostęp do danych wykorzystują go do celów prywatnych. W niektórych przypadkach dokumenty z danymi, zamiast trafić do niszczarki są wynoszone i służą np. jako rozpałka w kominku.
  • Niektórzy administratorzy nie do końca rzetelnie przeprowadzają analizę ryzyka. Przez to zastosowane przez nich zabezpieczenia techniczne, jak i organizacyjne bywają niedoszacowane do faktycznych zagrożeń. 

Jak poinformował PAP rzecznik UODO Adam Sanocki, w zeszłym roku Urząd otrzymał dokładnie 12 777 zgłoszeń o naruszeniach przepisów od administratorów danych osobowych. W 2021 r. zgłoszeń tych było 12 946, ale w 2020 - około 7,5 tys.

Świadomość administratorów danych jest coraz wyższa

Świadomość administratorów w kontekście naruszeń wyraźnie rośnie - ocenił Sanocki, dodając, że poprawa działań jest także zauważalna, jeśli chodzi o powiadamianie osób, których dotyczy dane naruszenie.

"W tym obszarze wygląda to lepiej niż w poprzednich latach. Nie idzie jednak za tym wzrost świadomości dotyczący innych obowiązków administratorów związanych z naruszeniami ochrony danych" - zaznaczył rzecznik. Jak wskazał, administratorzy odnotowują fakt wystąpienia naruszenia, zgłaszają go do UODO i na tym poprzestają. Nie zawsze idzie za tym większe zaangażowanie w odpowiednie mierzenie i testowanie środków technicznych oraz rozwiązań organizacyjnych, które często są powodem naruszenia - podkreślił Sanocki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: UODO: W niektórych przypadkach dokumenty z danymi służą jako rozpałka w kominku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Rob 2023-01-28 12:09:59

    Jeżeli nasze dane można było przekazać bezprawnie jakiemuś listonoszowi i jeszcze się ich chroni to czym są zaskoczeni kontrolerzy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA