×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

UODO: badanie pracowników alkomatem przez pracodawcę jest nielegalne

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 27 cze 2019 17:00

Pracodawcy, którzy chcą sprawdzić stan trzeźwości swoich podwładnych, również prewencyjnie, nie mogą samodzielnie prowadzić takiej kontroli. Takie stanowisko zajął Urząd Ochrony Danych Osobowych. Powołał się w nim na zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

UODO: badanie pracowników alkomatem przez pracodawcę jest nielegalne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W czwartek (27 czerwca) UODO opublikował stanowisko w sprawie zasad kontroli stanu
  trzeźwości pracowników przez pracodawców. 
 • Wynika z niego, że zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników.
 • Brzmienie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wyklucza wyrywkowe czy prewencyjne badania pracowników alkomatem - wskazuje UODO. Jak dodaje, jeśli pracodawcy mają taką potrzebę, powinni rozpocząć starania o zmianę prawa.

Wydany przez UODO komunikat jest pokłosiem wielu zgłaszanych przez pracodawców w tej kwestii wątpliwości. Bowiem 4 maja 2019 r. weszła w życie ustawa z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania RODO. Dokument ten znowelizował ponad 160 ustaw, m.in. kodeks pracy. W związku z tym do UODO wpłynęło wiele pytań dotyczących legalności badania trzeźwości pracowników.

Jak wyjaśnia UODO, dodany art. 221b Kodeksu pracy określa, że tzw. dane szczególnych kategorii, w tym o zdrowiu, pracodawca może przetwarzać, gdy pracownik bądź kandydat do pracy wyrazi na to zgodę i z własnej inicjatywy przekaże takie dane. A w opinii UODO wiedza o tym, czy ktoś jest nietrzeźwy, jest informacją o stanie zdrowia.

Czytaj więcej: Kiedy i jak można zwolnić pijanego pracownika? Ważny wyrok Sądu Najwyższego

- Przywołany przepis Kodeksu pracy jednak w ogóle nie ma związku z badaniem pracowników alkomatem przez pracodawcę. Z kolei okoliczności i zasady, na jakich można przeprowadzić badanie trzeźwości pracownika określa art. 17 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości przeciwdziałaniu alkoholizmowi - wyjaśniają eksperci.

Zgodnie z przywołanym przepisem stan trzeźwości pracowników można więc sprawdzać, ale tylko wtedy, gdy łącznie są spełnione dwa warunki:

- badanie odbywa się na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej lub pracownika, co do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że spożywał alkohol w czasie pracy lub stawił się do niej w stanie po użyciu alkoholu,

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: UODO: badanie pracowników alkomatem przez pracodawcę jest nielegalne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • R.P. 2019-09-01 20:46:44

  U nas nadal kontrolują stan trzeźwości czy to przy wejściu czy przy wyjściu z zakładu pracy. Na zwrócenie uwagi pracownikom ochrony słychać tylko śmiech. Polska Grupa Górnicza ma gdzieś prawo, rządzą się własnymi prawami.

 • Alkohol lubiący 2019-06-28 13:44:25

  W obecnym stanie prawnym badań stanu trzeźwości pracownika może dokonać tylko uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego. Badanie to powinno się odbyć na żądanie pracodawcy, jeżeli z takim żądaniem nie występuje pracownik, a pracodawca zamierza następnie wyciągnąć ze stanu trzeźwości (nietrzeźwości) pracownika konsekwencje przewidziane prawem. (wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 2018 r., I PK 194/17).

 • Janusz Peryt 2019-06-28 10:00:08

  UODO powołuje się na ustawę o wychowaniu w trzeźwości. Wstępem do tej ustawy jest preambuła. "Uznając życie obywateli w trzeźwości za niezbędny warunek moralnego i materialnego dobra Narodu, stanowi się, co następuje" Pracodawca ma obowiązek sprawdzenia czy pracownik jest zdolny do świadczenia pracy i czy nie zagraża bezpieczeństwu sobie i innym. Pracodawca bada zdolność do świadczenia pracy metodami uznanymi przez naukę jako wiarygodne. Alkomat który ma ważne świadectwo wzorcowania jest jak najbardziej wskazanym urządzeniem do sprawdzenia stanu zdolności pracownika do wykonywania pracy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA