-
- •27 cze 2019 17:00
Pracodawcy, którzy chcą sprawdzić stan trzeźwości swoich podwładnych, również prewencyjnie, nie mogą samodzielnie prowadzić takiej kontroli. Takie stanowisko zajął Urząd Ochrony Danych Osobowych. Powołał się w nim na zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

- W czwartek (27 czerwca) UODO opublikował stanowisko w sprawie zasad kontroli stanu
trzeźwości pracowników przez pracodawców. - Wynika z niego, że zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników.
- Brzmienie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wyklucza wyrywkowe czy prewencyjne badania pracowników alkomatem - wskazuje UODO. Jak dodaje, jeśli pracodawcy mają taką potrzebę, powinni rozpocząć starania o zmianę prawa.
Wydany przez UODO komunikat jest pokłosiem wielu zgłaszanych przez pracodawców w tej kwestii wątpliwości. Bowiem 4 maja 2019 r. weszła w życie ustawa z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania RODO. Dokument ten znowelizował ponad 160 ustaw, m.in. kodeks pracy. W związku z tym do UODO wpłynęło wiele pytań dotyczących legalności badania trzeźwości pracowników.
Jak wyjaśnia UODO, dodany art. 221b Kodeksu pracy określa, że tzw. dane szczególnych kategorii, w tym o zdrowiu, pracodawca może przetwarzać, gdy pracownik bądź kandydat do pracy wyrazi na to zgodę i z własnej inicjatywy przekaże takie dane. A w opinii UODO wiedza o tym, czy ktoś jest nietrzeźwy, jest informacją o stanie zdrowia.
Czytaj więcej: Kiedy i jak można zwolnić pijanego pracownika? Ważny wyrok Sądu Najwyższego
- Przywołany przepis Kodeksu pracy jednak w ogóle nie ma związku z badaniem pracowników alkomatem przez pracodawcę. Z kolei okoliczności i zasady, na jakich można przeprowadzić badanie trzeźwości pracownika określa art. 17 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości przeciwdziałaniu alkoholizmowi - wyjaśniają eksperci.
Zgodnie z przywołanym przepisem stan trzeźwości pracowników można więc sprawdzać, ale tylko wtedy, gdy łącznie są spełnione dwa warunki:
- badanie odbywa się na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej lub pracownika, co do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że spożywał alkohol w czasie pracy lub stawił się do niej w stanie po użyciu alkoholu,


KOMENTARZE (3)