PARTNERZY PORTALU

Unijne przepisy ograniczą swobodę świadczenia usług. Jakie będą konsekwencje?

Najpoważniejsze ograniczenia swobody świadczenia usług w Unii Europejskiej wiążą się z przyjętą rewizją dyrektywy ws. delegowania pracowników, a także trwającymi jeszcze pracami nad pakietem mobilności czy zmianami w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Ograniczenia będą miały swoje konsekwencje, niestety negatywne.

Unijne przepisy ograniczą swobodę świadczenia usług. Jakie będą konsekwencje?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Ograniczenie swobody świadczenia usług będzie miało skutki negatywne dla całej gospodarki UE, jak i w różnym stopniu dla poszczególnych państw członkowskich.
  • Spadek rentowności firm, wyższe koszty, a także rosnące ceny usług i towarów to jedne z konsekwencji rewizji dyrektywy ws. delegowania pracowników.
  • Ograniczenie swobody świadczenia usług odbije się również na sektorze opieki nad osobami starszymi.

- Wszelkie przepisy ograniczające swobodę świadczenia usług są w Unii Europejskiej zakazane, ale z pewnymi wyjątkami. Ograniczenia odpowiednio uzasadnione mogą być uznane za dozwolone. Muszą one jednak dotyczyć nadrzędnych wymogów interesu publicznego czy porządku publicznego, czy też bezpieczeństwa lub zdrowia publicznego. Takie zapisy mamy w Traktacie oraz w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości - wskazuje w rozmowie z PulsHR.pl dr Marcin Kiełbasa, prawnik ze Stowarzyszenia Inicjatywa Mobilności Pracy.

Najpoważniejsze ograniczenia swobody świadczenia usług w Unii Europejskiej wiążą się z przyjętą rewizją dyrektywy ws. delegowania pracowników, a także trwającymi jeszcze pracami nad pakietem mobilności (transport drogowy) czy zmianami w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

W lipcu 2018 r. weszła w życie nowelizacja dyrektywy o delegowaniu pracowników. Będzie ona obowiązywać od 30 lipca 2020 r. Przedsiębiorcy mają jeszcze ponad rok na przygotowania. Warto dodać, że w tej kwestii Polska jest europejskim liderem. Z grona wszystkich delegowanych pracowników w Unii aż 20 proc. stanowią nasi rodacy.

Obecnie obowiązująca od 1996 roku dyrektywa 96/71/WE nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi wysyłanemu do pracy za granicę wynagrodzenia co najmniej równego płacy minimalnej obowiązującej w kraju przyjmującym. To jednak ma się zmienić.

- W tej chwili trudno jeszcze ocenić jednoznacznie skutki przyjęcia rewizji dyrektywy o delegowaniu pracowników, dlatego że główne obawy wiążą się z przyjmowanymi przez poszczególne państwa rozwiązaniami krajowymi. Niektóre państwa członkowskie mogą wykorzystać etap wdrażania dyrektywy do przyjęcia rozwiązań nieuzasadnionych, nieproporcjonalnych w stosunku do celu, jaki stał u podstaw przyjęcia dyrektywy - ocenia dla PulsHR.pl Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Unijne przepisy ograniczą swobodę świadczenia usług. Jakie będą konsekwencje?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • ofofof@ interia.pl 2020-07-04 10:38:36

    Nie ma co plakac..., firmy z pomoca chytrych prawnikow znajda ,, dobre"rozwiazania, nie koniecznie prawne...ale takie na granicy prawa... zeby dalej grabic swoich biedniejszych wspolbraci!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA