Unia Europejska przeciw pracy na czarno

W piątek, 20 listopada przedstawiciele państw członkowskich UE zatwierdzili porozumienie z Parlamentem Europejskim w sprawie powołania wspólnej platformy w celu zapobiegania pracy niezarejestrowanej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Unia Europejska przeciw pracy na czarno

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

21 lis 2015 10:38


Platforma ta ma połączyć działania urzędów i instytucji zaangażowanych w zwalczanie tego procederu. Będzie to forum ekspertów, w tym wyższych rangą przedstawicieli państw członkowskich, którzy będą współpracować z władzami krajowymi i odpowiednimi urzędami, przedstawicieli Komisji Europejskiej, a także strony społecznej (zarówno organizacji pracodawców, jak i pracowników).

Celem działania platformy ma być poprawa warunków pracy, co wiąże się zwłaszcza z tym, że pracownicy niezarejestrowani są gorzej opłacani oraz narażeni na niebezpieczne warunki wykonywania pracy. Platforma ma również obejmować takie zjawisko jak fałszywe samozatrudnienie, stosowane w celu obniżenia podatków i składek na ubezpieczenie społeczne.

Wspólna praca wielu instytucji

Z komunikatu służb prasowych Rady UE wynika, że dwa razy do roku będzie zwoływane posiedzenie plenarne tej struktury. Ustanowione mają być również specjalne grupy robocze skoncentrowane na konkretnych aspektach zjawiska pracy na czarno.

W propozycji KE przedstawionej w kwietniu ubiegłego roku podkreślono, że platforma połączy działanie urzędów i instytucji z poszczególnych krajów członkowskich zaangażowanych w zwalczanie pracy nierejestrowanej (tzw. pracy na czarno), takich jak inspektoraty pracy i ochrony socjalnej, urzędy podatkowe i migracyjne, a także działania przedstawicieli pracodawców i pracowników na szczeblu UE.

Nieformalne porozumienie ws. powołania platformy musi zostać teraz przegłosowane przez Parlament Europejski, a później jeszcze raz zatwierdzone przez państwa członkowskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.