PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Umowy uczniów i studentów do oskładkowania? Poseł Marchewka pyta premier

  • Autor: GP
  • 8 mar 2017 10:40

• W piśmie do premier datowanym na wtorek i upublicznionym w środę (8 marca) poseł PO Arkadiusz Marchewka zapytał premier o propozycję MRPiPS.
• Resort pracy zastanawia się, czy oskładkować umowy pracującej młodzieży i studentów do 26 roku życia.
• Posła takie propozycje nie cieszą. Szacuje on, że mowa jest o nawet 600 tys. pracujących. Pyta o prace legislacyjne w tym temacie.

Umowy uczniów i studentów do oskładkowania? Poseł Marchewka pyta premier
Poseł PO wyraził duże zaniepokojenie propozycją MRPiPS. (fot. arkadiuszmarchewka.pl)
REKLAMA

W środę (8 marca) poseł Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka podzielił się z opinią publiczną treścią swojego zapytania do premier Beaty Szydło. Polityk zwrócił uwagę na doniesienia medialne, w których mówi się o przygotowywanym oskładkowaniu umów młodzieży uczącej się.

- Na stronie MPRiPS pojawiła się oficjalna informacja Rady Ministrów dla Sejmu RP o skutkach obowiązywania ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wraz z propozycjami zmian - projekt z dnia 9 grudnia 2016 roku - akcentuje we wstępie pisma poseł. - W dokumencie wspomniano: "Należałoby rozważyć celowość dalszego utrzymywania wyłączenia z obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowego zleceniobiorców, którzy są uczniami gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych i studentów do ukończenia 26 lat".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przypomnijmy, że wymienione przez posła w cytacie osoby nie płacą składek emerytalnych i rentowych z racji młodego wieku - pozostawania na utrzymaniu rodziców, lub faktu uczenia się na studiach wyższych - studentów ubezpiecza uczelnia.

Posłowi Marchewce wyraźnie pomysł się nie podoba, bo w dalszej części pisma zaznacza on, że 80 do 90 proc. pracujących do 26 roku życia wybiera właśnie umowę jako sposób zatrudnienia. Jest to też wygodna forma relacji pracownik - pracodawca, bo jest bardzo elastyczna.

- Po wprowadzonej zmianie i oskładkowaniu, koszty zatrudnienia mogą zwiększyć się o około 40 proc. To dramatyczny wzrost, który może dotyczyć w skali całego kraju nawet 600 tys. osób - ocenił poseł. Po tych słowach polityk opozycji przypomina premier jakie składała obietnice wobec młodych ludzi w 2015 roku.

Marchewka zaznacza, że chce wyjaśnień wobec zaakcentowanej propozycji MRPiPS. Pyta, czy rząd planuje zmianę przepisów dotyczących wyłączenia z obowiązku ubezpieczenia emerytalnego i rentowego zleceniobiorców, którzy są uczniami szkół i studentami do 26 roku życia? Czy rozpoczęły się prace nad zmianą przepisów w tym zakresie? Czy znana jest liczba osób, których będą dotyczyć nowe przepisy w omawianym zakresie? Czy ewentualne plany zmiany przepisów są spowodowane pogorszeniem sytuacji finansowej ZUS?

I w końcu, czy zmiany w systemie opodaktowania umów zleceń dla uczniów i studentów nie wpłyną na rozwój tzw. szarej strefy i nie zachęcą pracodawców do nielegalnego zatrudniania pracowników?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowy uczniów i studentów do oskładkowania? Poseł Marchewka pyta premier

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA