Umowy terminowe? Polska liderem w Europie

Jak wynika z danych Eurostatu, w 2014 roku w Polsce 28,4 proc. zatrudnionych wykonywało swoją pracę na podstawie umowy terminowej. To najwyższy wskaźnik wśród wszystkich państw Unii Europejskiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Umowy terminowe? Polska liderem w Europie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/mat.pras.

19 paź 2015 8:33


Dostępne dane, pochodzące z lat 2007-2014 wskazują również na to, że odsetek pracujących na czas określony w naszym kraju był w ubiegłym roku najwyższy od siedmiu lat.

Na drugim miejscu pod względem odsetka pracujących na podstawie umów terminowych znalazła się Hiszpania (24,0 proc.), a trzecia Holandia (21,5 proc.). Najmniejszym procentem takich pracowników charakteryzowała się Rumunia (1,5 proc.). Średnia unijna wyniosła 14 proc.

Pracujący na podstawie umów terminowych jako odsetek wszystkich zatrudnionych w krajach Unii Europejskiej w 2014 roku (w %)


Rząd chce ograniczyć liczbę umów terminowych

W pierwszej połowie 2016 r. mają wejść zmiany jeśli chodzi o stosowane umów terminowych. Łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe między tymi samymi stronami nie będzie mógł być dłuższy niż 33 miesiące. Niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech - czwarta z mocy ustawy stanie się umową na czas nieokreślony. Wcześniej będzie można zawrzeć umowę na okres próbny, nie dłuższy niż 3 miesiące.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.