Umowy śmieciowe bez praw socjalnych? Istnieje szansa, że to się zmieni

Prawa socjalne na umowach śmieciowych? Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy może pochylić się nad tym tematem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Umowy śmieciowe bez praw socjalnych? Istnieje szansa, że to się zmieni

PODZIEL SIĘ


Autor: MN

17 lip 2017 17:34


• W Polsce około milion osób zatrudnionych jest na podstawie umów cywilnoprawnych, zwanych częściej "śmieciowymi".

• Taka forma zatrudnienia pozbawia pracownika prawa do wielu świadczeń, na co zwraca uwagę poseł Tomasz Jaskóła.

• Zasugerował resortowi pracy, aby pochylić się nad tematem wprowadzenia praw socjalnych do umów cywilnoprawnych. Resort pracy zajmie się tym tematem. 

Poseł Tomasz Jaskóła w interpelacji do ministra pracy zwrócił uwagę, że granica pomiędzy zatrudnieniem pracowniczym a cywilnoprawnym stopniowo się zaciera. I postawił w związku z tym pytanie: czy ministerstwo rozważa zmiany w zakresie wprowadzenia dla osób zatrudnionych cywilnoprawnie podstawowych praw socjalnych?

Wiceminister pracy Stanisław Szwed w swojej odpowiedzi podkreślił, że to, jakiego rodzaju stosunek pracy zawieramy, jest tylko naszym wolnym wyborem.

- Swoboda nawiązywania stosunków pracy jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy. Oznacza to, że każda ze stron ma swobodę wyboru zawarcia umowy o pracę, bądź wykonywania pracy na innej podstawie prawnej niż umowa o pracę - podkreślił minister.

Czytaj też: Umowy "śmieciowe" ratują polskich absolwentów przed bezrobociem

Mimo nieco wymijającej odpowiedzi stwierdził jednak, że temat jest warty przedyskutowania.

- Poruszona przez pana posła problematyka zdecydowanie zasługuje na refleksję, dlatego też będzie przedmiotem analizy i ewentualnych prac legislacyjnych, działającej obecnie przy ministrze rodziny, pracy i polityki społecznej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy - zaznaczył minister.

Kadencja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 9 sierpnia 2016 r.) ma trwać 18 miesięcy, zaś jej zadaniem jest przygotowanie projektu nowego Kodeksu pracy.

Czytaj też: Jaka praca i zarobki w call center? Umowy śmieciowe i własne działalności to wciąż problem

Szwed dodaje, że nie ma teraz sensu podejmowanie oddzielnych inicjatyw legislacyjnych równolegle do prac komisji. 

Prace nad nowym Kodeksem pracy planowo mają się zakończyć w marcu przyszłego roku. Ale nie wiadomo, czy ewentualne prawa socjalne dla osób pracujących na "śmieciówkach" zostaną w nim zawarte. Jak informowaliśmy wcześniej, niektóre przepisy kodeksu mogą być wprowadzone w odrębnych projektach nowelizacji.

W Polsce na umowach śmieciowych pracuje ponad milion osób - tak wynika z danych GUS z początku 2016 r. Oznacza to, że tyle osób nie ma prawa do okresów wypowiedzenia, zwolnienia chorobowego i urlopu, a często też składek na emerytury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.