PARTNERZY PORTALU

Umowy o pracę po nowemu. Więcej obowiązków od 2023 roku

  • KDS
  • 8 gru 2022 17:14

Wszystko wskazuje na to, że nowy rok przyniesie nowe obowiązki w zakresie zawierania umów o pracę. Nowe wytyczne wprowadza unijna dyrektywa, nad którą - jak zapewnia resort pracy - prace mają się zakończyć w nowym roku.

Umowy o pracę po nowemu. Więcej obowiązków od 2023 roku
Unijna dyrektywa wprowadza zmiany w zasadach zawierania umów o pracę (fot. Unsplash/Gabrielle Henderson)
REKLAMA
  • Zmiany w zasadach zawierania umów o pracę wprowadza dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE.
  • W Polsce nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca nowe wytyczne miała wejść w życie w sierpniu, ale tak się nie stało. Resort pracy zapewnia, że przepisy zaczną obowiązywać w nowym roku.
  • Co się zmieni? Zawieranie umów na okres próbny będzie odbywało się na nowych zasadach, pracodawcy będą też zobowiązani do wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy na czas określony.

Jak wyjaśnia Jolanta Zarzecka-Sawicka, partner i radca prawny w Grant Thornton, po wejściu w życie nowych przepisów umowy o pracę na okres próbny będą mogły być zawierane tak jak dotychczas na maksymalnie okres nieprzekraczający 3 miesięcy, przy czym ich długość będzie uzależniona od planowanego następnie okresu zatrudnienia pracownika na umowę o pracę.

I tak, umowy o pracę na okres próbny będą mogły być zawarte na:

  • 1 miesiąc – w przypadku zamiaru zawarcia następnie umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
  • 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia następnie umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 i krótszy niż 12 miesięcy;
  • 3 miesięcy – w pozostałych przypadkach.

Jeżeli pracodawca zmieni rodzaj pracy, to będzie miał możliwość raz wydłużyć umowę o pracę na okres próbny, nie więcej jednak niż o 1 miesiąc. Unijna dyrektywa da też możliwość przedłużenia tej formy umowy o czas urlopu oraz innej usprawiedliwionej nieobecności.

Rozwiązanie umowy na czas określony na nowych zasadach

Zmiany dotyczą również umów na czas określony i nakładają na pracodawców nowe obowiązki.

Czytaj więcej: Ksiądz, rodzic, pracodawca - zmiana w ZUS dotknie każdego. Już od nowego roku

- Obecnie pracodawcy nie są zobowiązani do podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, jednak po wejściu w życie nowych przepisów taki obowiązek będzie już istniał - wyjaśnia Jolanta Zarzecka-Sawicka z Grant Thornton.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowy o pracę po nowemu. Więcej obowiązków od 2023 roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA