O ile pierwszego rodzaju umów przybywa, to drugiego rodzaju nieco się zmniejsza - wynika z danych GUS. W porównaniu do 2010 roku, liczba umów bezterminowych zwiększyła się o 272 tys., a terminowych zmniejszyła o 84 tys.
Zdaniem Pracodawców RP tendencje te pokazują, że umowy terminowe zostały w naszym kraju zdemonizowane, a skala zjawiska jest dużo mniejsza, niż to przedstawiają związki zawodowe.
- W debacie dotyczącej umów terminowych padają argumenty mówiące o tym, że Polska jest liderem w UE pod względem liczby umów tego rodzaju, ale to nie jest takie oczywiste - mówi Piotr Gołdanowski, starszy specjalista ds. PR. - Statystyki uwzględniają wszystkie umowy czasowe, w tym również umowy na okres próbny czy zastępstwo oraz umowy cywilnoprawne, ponadto w kraje członkowskie UE takie kontrakty różnie określają, a one same funkcjonują na odmiennych zasadach.
Według opinii Pracodawców RP, nie można się również zgodzić ze stwierdzeniem strony związkowej o tym, że obowiązująca regulacja zawarta w artykule 25 kodeksu pracy jest niezgodna z dyrektywą Rady 99/70/WE z 28 czerwca 1999 r. (dotyczy ona porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony).
- Należy przypomnieć, że załącznik do tej dyrektywy (klauzula 5) określa jednoznacznie możliwe środki limitowania liczby umów na czas określony w celu zapobiegania nadużyciom - stwierdza Gołdanowski.
Są to: obiektywne powody uzasadniające odnowienie takich umów, liczba tych odnowień oraz określenie maksymalnej łącznej długości kolejnych umów. Państwa członkowie muszą wprowadzić w prawie krajowym przynajmniej jedno z tych rozwiązań. Artykuł 25 k.p. w pełni odzwierciedla więc przesłankę wskazaną w dyrektywie, a takie stanowisko podziela również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - tłumaczą eksperci Pracodawców RP.
Deklarują oni zarazem gotowość do rozmów na temat umów terminowych w obrębie zespołu Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych uważając, że czas podjąć dyskusję w sprawie umów bezterminowych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.