Umowa podpisana przed rozpoczęciem pracy ma zmniejszyć szarą strefę

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało zmianę w Kodeksie pracy: pracodawca ma być zobowiązany do potwierdzania pracownikowi na piśmie ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Umowa podpisana przed rozpoczęciem pracy ma zmniejszyć szarą strefę

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

29 gru 2015 10:31


Projekt zmian w Kodeksie pracy wprowadzi obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy.

Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmiany mają spowodować, że część spośród 379 tys. osób pracujących dotychczas bez pisemnej umowy o pracę ani bez pisemnego potwierdzenia będzie pracować legalnie.

Jak wynika ze Sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 r. nielegalne zatrudnienie stwierdzono w 18 proc. kontrolowanych podmiotów (w 2013 r. - w 18 proc., w 2012 r. - w 16 proc.).

Nieprawidłowości te dotyczyły 6,2 proc. osób objętych kontrolą (w 2013 r. - 7,4 proc., w 2012 r. - 6,6 proc.), tj. ponad 10,3 tys. pracobiorców (w 2013 r. - 13,1 tys., w 2012 r. - 11,7 tys.). Tak samo jak w poprzednich latach stwierdzano je najczęściej w transporcie i gospodarce magazynowej oraz zakwaterowaniu i usługach gastronomicznych.

Obecne nadużycia

- Obecne przepisy w Kodeksie pracy mówią o tym, że jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków - czytamy na portalu Ministerstwa.

Z kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Pracy wynika, że w praktyce regulacja ta jest wykorzystywana przez pracodawców do nielegalnego zatrudniania pracowników. Regułą jest tłumaczenie, że pracownicy nie posiadają umów, ponieważ jest to ich pierwszy dzień i pisemne potwierdzenie zostanie dostarczone pracownikom do końca ich dnia pracy.

Projekt zmian w Kodeksie pracy został przekazany do konsultacji społecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.