PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Umowa o pracę, dzieło i zlecenie – sprawa niby prosta, a problemy jednak są

W 2019 roku, w trakcie kontroli przeprowadzonych w firmach przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy, zakwestionowano prawie co dziesiątą kontrolowaną umowę zlecenie. Przed ewentualnymi karami uchronić nas może dobrze skonstruowana jej treść. Co powinna zawierać, by nie budzić podejrzeń podczas kontroli?

Umowa o pracę, dzieło i zlecenie – sprawa niby prosta, a problemy jednak są
Dobrze skonstruowana umowa może uchronić nas przed ewentualnymi karami nakładanymi przez inspektorów PIP (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak wymienia radca prawny Malwina Stasiewicz, aby umowa zlecenia nie została poddana pod wątpliwość przez PIP, nie może spełniać elementów właściwych umowie o pracę.
  • Prawidłowo skonstruowana powinna dopuszczać możliwość swobodnego wykonania usługi przez zleceniobiorcę z pominięciem elementu podległości zleceniodawcy.
  • - Przede wszystkim praca nie może być wykonywana pod kierownictwem pracodawcy w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym - wyjaśnia Malwina Stasiewicz.

W 2019 roku, w trakcie kontroli przeprowadzonych w firmach przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy, zakwestionowano prawie co dziesiątą kontrolowaną umowę zlecenie (9,53 proc.). Zakwestionowana została także niemal jedna czwarta skontrolowanych przez PIP umów o dzieło (22,36 proc.). 

To, że inspektorzy kwestionują umowy, wynikać może ze źle skonstruowanych zapisów. Co powinna zawierać dobrze napisana umowa o dzieło czy zlecenie?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zacznijmy od zlecenia

Umowę zlecenie reguluje Kodeks cywilny. To ważne, w takiej bowiem sytuacji pracownik, nawet jeżeli świadczy pracę na rzecz pracodawcy, nie posiada uprawnień wynikających z Kodeksu pracy.

Jak wymienia radca prawny Malwina Stasiewicz, aby umowa zlecenia nie została poddana pod wątpliwość przez PIP, nie może spełniać elementów właściwych umowie o pracę. Z art. 22 KP wynika, że nawiązanie stosunku pracy łączy się z: 

- wykonywaniem pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy,

- pod kierownictwem pracodawcy,

- w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę,

- otrzymywaniem wynagrodzenia za wykonaną pracę.

Wszystkie umowy cywilnoprawne wyczerpujące powyższe elementy traktowane są jako umowa o pracę i jak najbardziej wiążą się ze stosunkiem pracy.

Co zrobić, aby uniknąć ewentualnej kary?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Umowa o pracę, dzieło i zlecenie – sprawa niby prosta, a problemy jednak są

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Lllllll 2021-05-19 08:26:16

    Umowy zlecenie, umowy o dzieło, a co z umowami o pracę na czastkowych etatach 1/8 czy 1/4? Przecież każdy zdrowo myślący człowiek wie że takie umowy to lipa. Pracownik pracuje jak na cały etat a gdy przychodzi czas że się po choruje, to zęby w ścianę może wsadzić o zakupie leków nie wspominając. Pracodawcy bardzo często wykorzystują umowy o pracę na tak niskich etatach. Jaka potem jest emerytura z tak niskiego etatu?

  • Marcin 2021-05-18 13:44:28

    Dzisiaj pracodawca mi powiedział że zwolnienie lekarskie dla (ponad rok z przerwami tylko dlatego że nie ma dostępu do lekarza specjalisty i trzeba czekać nawet rok) jest jeszcze gorsze jak pijący pracownik nawet jak w pracy pije tacy są pracodawcy w Świdnicy dolnośląskie brawo dla pracodawców w Polsce takich nam trzeba pracodawców alkoholików ,brawo rząd

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA