×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Umorzona pomoc z tarczy dla firm będzie dłużej bez podatku

  • Autor: PAP/PSZ
  • 24 lis 2022 16:55

Ministerstwo Finansów chce do końca 2023 r. wydłużyć okres, w którym nie będzie pobierany podatek od pomocy dla przedsiębiorców umorzonej przez Polski Fundusz Rozwoju - wynika z projektu rozporządzenia resortu finansów.

Umorzona pomoc z tarczy dla firm będzie dłużej bez podatku
Ministerstwo Finansów zamierza nadal nie pobierać podatku umorzonej pomocy PFR dla firm (fot. kolbet / Shutterstock.com)
REKLAMA

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji w czwartek opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów, nowelizującego rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju.

"Z informacji przedstawionych przez PFR S.A. wynika, że aktualnie na umorzenie subwencji finansowej oczekuje około 5 tys. beneficjentów Programu Tarcza 1.0 oraz około 5,4 tys. beneficjentów Programu Tarcza 2.0. Szacunkowa, łączna kwota umorzenia dla tych podmiotów może wynieść około 1,8 mld zł, jednak jej dokładna wartość będzie znana dopiero po wydaniu właściwych decyzji umorzeniowych" - podano w uzasadnieniu do projektu.

Zobacz także: Niskie bezrobocie wśród młodych wciąż wyróżnia nas w Europie

Przypomniano w nim, że na podstawie obowiązującego rozporządzenia z 16 lipca 2021 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju objęto zaniechaniem poboru podatku kwoty wynikające z umorzonych zobowiązań z tytułu subwencji finansowej oraz finansowania preferencyjnego otrzymanych w ramach Tarcz Finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju. Tym samym przedsiębiorcy, którzy uzyskali od PFR decyzje umorzeniowe w okresie od dnia 1 czerwca 2021 r. do dnia 31 grudnia 2022 r., nie będą płacić podatku od umorzonych kwot.

Jak podano, projektowana regulacja ma wydłużyć termin zaniechania poboru podatku o rok, poprzez objęcie dochodów (przychodów) uzyskanych przez beneficjentów wsparcia w ramach Tarczy 1.0 i Tarczy 2.0 od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2023 r.

Czytaj również: Wspieraj pasję, pozwalaj się rozwijać. Zatrzymasz dotychczasowych pracowników i przyciągniesz nowych

"Potrzeba wydłużenia terminu zaniechania poboru podatku podyktowana jest faktem, że adresaci decyzji umarzających całość lub choćby część subwencji finansowej udzielonej przez PFR S.A. po dniu 31 grudnia 2022 r., będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych lub podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów (przychodów) osiągniętych z tytułu umorzenia" - stwierdzono w uzasadnieniu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umorzona pomoc z tarczy dla firm będzie dłużej bez podatku
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA