×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ulgi dla twórców: Twórcy zapłacą mniejszy podatek? Sejm zdecydował

  • Autor: PAP/AT
  • 29 wrz 2017 13:00

Projekty znoszące ograniczenia w preferencji podatkowych dla twórców zostały odrzucone. Ulga podatkowa nie będzie mniejsza.

Ulgi dla twórców: Twórcy zapłacą mniejszy podatek? Sejm zdecydował
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Sejm - na wniosek PiS - odrzucił w pierwszym czytaniu projekty Kukiz'15 i PO znoszące ograniczenia w preferencji podatkowych dla twórców.

• Projekt przewidywał cofnięcie tzw. podatku Tuska, który wszedł w 2013 r. i ograniczył zryczałtowane koszty uzyskania przychodu dla twórców.

• Wcześniej w Sejmie wicepremierzy Piotr Gliński i Mateusz Morawiecki zapowiedzieli, że limit ulgi zostanie podwojony.

W głosowaniu dotyczącym projektu Kukiz'15 wzięło udział 433 posłów, za odrzuceniem projektu głosowało 226 posłów, przeciw było 205, a dwóch wstrzymało się od głosu.

W głosowaniu w sprawie projektu PO wzięło udział 425 posłów, za odrzuceniem projektu głosowało 222 posłów, przeciw było 201, a dwóch wstrzymało się od głosu.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektów Kukiz'15 i PO znoszących ograniczenia w stosowaniu ulgi dla dochodów twórców. Oba dotyczą zniesienia ograniczenia w kwocie 42 tys. 764 zł dla stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów w stosunku do przychodów twórców. PiS złożył wniosek o ich odrzucenie.

Stanisław Tyszka z klubu Kukiz'15 tłumaczył uzasadniając projekt, że przewiduje on cofnięcie tzw. podatku Tuska, który wszedł w 2013 r. i ograniczył zryczałtowane koszty uzyskania przychodu dla twórców. "To podatek antyinnowacyjny, antywolnościowy (...) wypychający na emigrację lub do szarej strefy często bardzo wybitnych twórców" - mówił. Zdaniem Tyszki zryczałtowane koszty dla twórców to nie przywilej - wynikają one z charakteru pracy twórczej.

Tyszka uważa, że PiS powinien ten podatek cofnąć, tym bardziej, że to obiecywał - w lipcu br. prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w Przysusze, iż postulat ten zostanie zrealizowany.

Podobny projekt przedstawiła Iwona Śledzińska-Katarasińska z (PO). "Nie widzimy naprawdę żadnego powodu, aby utrzymywać dłużej to absolutnie przejściowe i kryzysowe rozwiązanie, które byliśmy zmuszeni wprowadzić" - powiedziała. Dodała, że w kryzysie budżet i finanse publiczne państwa zmagały się z procedurą nadmiernego deficytu, dlatego ówczesny rząd szukał wszelkich możliwości zwiększenia bazy podatkowej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ulgi dla twórców: Twórcy zapłacą mniejszy podatek? Sejm zdecydował

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • yxyx 2017-10-06 17:33:44

    Jasne, nie dość, że twórcy nie płacą żadnych składek od tych umów, to jeszcze ulga podatkowa, żeby mieli całość do ręki prawie. Moim zdaniem ten limit powinien zostać.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA