×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ulgi covidowe - komu przysługują i jak je obliczyć?

W związku z trwającym sezonem rozliczeń podatkowych warto przypomnieć, jakie ulgi przysługują podatnikom w związku z epidemią koronawirusa. Ustawodawca przewidział odliczenia od darowizn lub możliwość rozłożenia na raty zobowiązań podatkowych bez opłaty prolongacyjnej.

Ulgi covidowe - komu przysługują i jak je obliczyć?
Podatnikom w związku z przeciwdziałaniem epidemii przysługują trzy ulgi (Fot. Pexels)
REKLAMA
  • Podatnicy mogą skorzystać z trzech ulg związanych z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa - dotyczących darowizny na rzecz wskazanych podmiotów, przekazania osocza lub darowizny sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych.
  • Odliczeniu darowizn od 1 kwietnia podlega kwota odpowiadająca jej wysokości. Jeśli jednak została ona przekazana w ciągu pierwszego kwartału, podatnik może odliczyć 150 proc. wartości darowizny.
  • Osoby, które przeszły zakażenie COVID-19 i zdecydowały się w 2021 roku oddać honorowo osocze, również mogą skorzystać z ulgi podatkowej.

W katalogu tzw. ulg covidowych można wyróżnić darowizny przekazywane na walkę z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa, darowizny sprzętu komputerowego oraz darowizny związane z oddaniem osocza. Darowizny związane z covidem nie wchodzą do limitu 6 proc. znanego z poprzednich lat i dotyczącego różnych darowizn.

Odliczeniu, jak podaje Ministerstwo Finansów, podlegać może od 1 kwietnia 2021 roku kwota odpowiadająca wartości darowizny (pieniężnej lub rzeczowej) przekazanej na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem. Jeśli jednak podatnik przekazał darowiznę od 1 stycznia do 31 marca 2021 roku, może odliczyć 150 proc. wartości darowizny.

Kto mógł zostać obdarowany

Odliczenie darowizny od dochodu jest możliwe w przypadku przekazania jej konkretnym podmiotom wpisanym do ustawy.

Podatnicy mogą skorzystać w zeznaniu rocznym z odliczenia darowizn dla podmiotów ściśle świadczących opiekę zdrowotną, Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych, domów matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodków wsparcia, rodzinnych domów pomocy i domów pomocy społecznej oraz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Dokumenty związane z odliczeniem darowizny na rzecz walki z epidemią

Aby skorzystać z odliczenia darowizny, należy mieć udokumentowane poczynione wydatki. Ministerstwo Finansów podało, że wysokość darowizny określa się w przypadku darowizny pieniężnej na podstawie dowodu wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego. W przypadku darowizny innej niż pieniężna – na podstawie dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ulgi covidowe - komu przysługują i jak je obliczyć?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA