- Podatnicy mogą skorzystać z trzech ulg związanych z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa - dotyczących darowizny na rzecz wskazanych podmiotów, przekazania osocza lub darowizny sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych.
- Odliczeniu darowizn od 1 kwietnia podlega kwota odpowiadająca jej wysokości. Jeśli jednak została ona przekazana w ciągu pierwszego kwartału, podatnik może odliczyć 150 proc. wartości darowizny.
- Osoby, które przeszły zakażenie COVID-19 i zdecydowały się w 2021 roku oddać honorowo osocze, również mogą skorzystać z ulgi podatkowej.
W katalogu tzw. ulg covidowych można wyróżnić darowizny przekazywane na walkę z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa, darowizny sprzętu komputerowego oraz darowizny związane z oddaniem osocza. Darowizny związane z covidem nie wchodzą do limitu 6 proc. znanego z poprzednich lat i dotyczącego różnych darowizn.
Odliczeniu, jak podaje Ministerstwo Finansów, podlegać może od 1 kwietnia 2021 roku kwota odpowiadająca wartości darowizny (pieniężnej lub rzeczowej) przekazanej na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem. Jeśli jednak podatnik przekazał darowiznę od 1 stycznia do 31 marca 2021 roku, może odliczyć 150 proc. wartości darowizny.
Kto mógł zostać obdarowany
Odliczenie darowizny od dochodu jest możliwe w przypadku przekazania jej konkretnym podmiotom wpisanym do ustawy.
Podatnicy mogą skorzystać w zeznaniu rocznym z odliczenia darowizn dla podmiotów ściśle świadczących opiekę zdrowotną, Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych, domów matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodków wsparcia, rodzinnych domów pomocy i domów pomocy społecznej oraz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Dokumenty związane z odliczeniem darowizny na rzecz walki z epidemią
Aby skorzystać z odliczenia darowizny, należy mieć udokumentowane poczynione wydatki. Ministerstwo Finansów podało, że wysokość darowizny określa się w przypadku darowizny pieniężnej na podstawie dowodu wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego. W przypadku darowizny innej niż pieniężna – na podstawie dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
Skorzystanie z ulgi jest możliwe w przypadku przygotowania zeznań PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, CIT-8 oraz CIT-8AB. Dokumenty składa się do właściwego urzędu skarbowego w formie papierowej lub elektronicznej – przy wykorzystaniu usługi e-Deklaracje lub Twój e-PIT.
Nie można odliczać darowizn od przychodów giełdowych (PIT-38) oraz od dochodu ze sprzedaży nieruchomości (PIT-39).
Aby skorzystać z ulgi, należy wypełnić i dołączyć do zeznania PIT/0.
Darowizna sprzętu komputerowego dla szkół a ulga podatkowa
Podatnicy, którzy w 2021 roku przekazali darowiznę na rzecz organów prowadzących jednostki oświatowe lub innym jednostkom celem dalszego nieodpłatnego przekazania tym organom lub placówkom, są objęci ulgą. Mowa o komputerach przenośnych – tabletach i laptopach.
Odliczenia darowizny sprzętu komputerowego można dokonać w deklaracji rocznej PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-37.
Z odliczenia można skorzystać tylko wtedy, gdy przedmiotem darowizny są komputery, które są kompletne, zdatne do użytku i wyprodukowane nie wcześniej niż 3 lata przed dniem ich przekazania.
Jak obliczyć ulgę
Jak podaje Ministerstwo Finansów, można odliczyć od dochodu/przychodu darowiznę (gotówkową lub rzeczową) na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19 w wysokości 150 proc. wartości darowizny, jeśli została ona przekazana od 1 stycznia do 31 marca 2021 roku lub w kwocie odpowiadającej wartości darowizny, jeśli została ona przekazana od 1 kwietnia 2021 roku do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19.
Czytaj też: Chcą kolejnej zmiany w Polskim Ładzie. PIT poprawiony, czas na CIT
- Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny przyjmujesz wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Jeśli jesteś podatnikiem podatku VAT, to wartość brutto pomniejszasz o tę część podatku naliczonego, którą masz prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Pamiętaj, że wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa. Jeżeli w roku podatkowym uzyskujesz dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, to przekazaną darowiznę możesz odliczyć już w trakcie roku podatkowego, tj. przy obliczaniu zaliczki lub ryczałtu. „Ostatecznego” rozliczenia dokonujesz jednak w zeznaniu podatkowym - uzupełnia Ministerstwo Finansów.
Ulga podatkowa za oddanie osocza
Osoby, które przeszły zakażenie COVID-19 i zdecydowały się w 2021 roku oddać honorowo osocze, również mogą skorzystać z ulgi podatkowej.
Aby skorzystać z takiego przywileju, należy zadbać o zaświadczenie, z którego będzie wynikać ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. W jednostce, w której oddało się krew lub jej składniki, należy pobrać odpowiednie zaświadczenie.
Wysokość ulgi oblicza się przez mnożenie ilości faktycznie oddanego osocza przez przyjęty przelicznik. Obecnie obowiązujący ekwiwalent pieniężny za 1 litr pobranej krwi wynosi 130 zł. W ciągu roku można oddać 25 litrów osocza.
Kiedy nie można skorzystać z ulg na przeciwdziałanie COVID-19
Odliczeniu według ustawodawcy nie mogą podlegać darowizny, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub zostały odliczone od dochodu na podstawie ustawy PIT, takie, które zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz odliczone na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT i art. 11 ustawy o ryczałcie.
Co więcej, kwoty, które nie zostały odliczone w zeznaniu podatkowym kiedy miała miejsce darowizna na cele przeciwdziałania COVID-19 z powodu braku wystarczających dochodów (przychodów), nie mogą zostać odliczone w kolejnych latach.
Wsparcie dla podatników w czasie pandemii
Poza ulgami covidowymi Krajowa Administracja Skarbowa przewidziała możliwość rozłożenia na raty podatku, odroczenie terminu jego zapłaty lub umorzenie zaległości podatkowych.
- Krajowa Administracja Skarbowa w dobie pandemii wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i szeroko udziela wszelkiego rodzaju ulg. Podatnicy mogą zwrócić się o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty zaległości podatkowej, a nawet o umorzenie zaległości podatkowej. Mogą również skorzystać z notyfikowanego programu pomocowego COVID-19, w ramach którego nie ma limitów pomocy publicznej, w przypadku spełnienia warunków ustawowych - podkreśla Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.
Zobacz też: Resort pracy poszedł za daleko. "Przepisy mogą zaburzyć organizację pracy"
Podatnicy (nie tylko przedsiębiorcy) na podstawie art. 67 Ordynacji podatkowej mogą wnioskować o: rozłożenie na raty należności podatkowych (wniosek RAT-Z), umorzenie zaległości podatkowej (wniosek UZ-M), odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych (wniosek TER-Z).
We wniosku należy opisać swoją indywidualną sytuację i uzasadnić potrzebę otrzymania ulgi.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)