Ulga podatkowa na żłobek w firmie, dofinansowanie opieki. Nowe możliwości dla pracodawców

Nowelizacja ustaw o podatku dochodowym wprowadza dla przedsiębiorców dwie możliwości wspierania pracowników, którzy są rodzicami - przez otwarcie przyzakładowego żłobka bądź dofinansowanie pobytu w placówkach zewnętrznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ulga podatkowa na żłobek w firmie, dofinansowanie opieki. Nowe możliwości dla pracodawców

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire.pl

3 gru 2015 15:23


Od 2016 r. przedsiębiorca, który otworzy przyzakładowe przedszkole albo żłobek, będzie mógł pomniejszyć swój przychód do opodatkowania o koszty związane z prowadzeniem placówki. Jeżeli przedsiębiorca nie ma warunków do prowadzenia żłobka ani przedszkola, będzie mógł dofinansować pracownikom pobyt ich dzieci w placówkach zewnętrznych, publicznych lub prywatnych.
Otrzymana pomoc finansowa będzie przychodem nieopodatkowanym, ale podlegającym naliczaniu składek zusowskich. Maksymalna wysokość udzielonego wsparcia będzie zależeć od rodzaju ośrodka, do którego zostanie zapisana pociecha.

- W przypadku żłobka i klubu dziecięcego pracownik uzyska na każde dziecko do 400 zł miesięcznie. Z kolei jeśli chodzi o przedszkole, będzie to maksymalnie 200 zł miesięcznie na każde dziecko. Wysokość dofinansowania będzie niezależna od zarobków rodziców. Przedsiębiorstwo nie musi zdecydować się na maksymalną kwotę wsparcia – mówi Renata Kotecka z firmy Sage.

Nowelizacja ma wspomóc pracujących Polaków w łączeniu życia zawodowego z wychowywaniem dzieci. - Do tej pory wydatki ponoszone przez przedsiębiorców na tworzenie placówek przyzakładowych nie stanowiły kosztów uzyskania przychodu, nie podlegały żadnym ulgom i były dla firm obciążaniem. W konsekwencji niechętnie inwestowały one w żłobki i przedszkola – podkreśla ekspertka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.