Ulga dla pracodawców: opłaty za przedszkole będą zwolnione z podatku

Już od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy ustaw o PIT i CIT. Skorzystają na nich pracownicy płacący za przedszkole lub żłobek, a także pracodawcy tworzący takie placówki przy swoich zakładach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ulga dla pracodawców: opłaty za przedszkole będą zwolnione z podatku

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

23 wrz 2015 12:59


Jeszcze przez kilka miesięcy będą obowiązywały przepisy, na mocy których dofinansowanie od pracodawcy do opłat za przedszkole czy żłobek jest traktowane jako przychód pracownika, który podlega opodatkowaniu. Od 1 stycznia 2016 r., po zmianie art. 21 ust. 1 pkt 67a ustawy o PIT, kwoty te zostaną zwolnione z podatku. W punkcie 67b tego samego przepisu przewidziano zwolnienie z opodatkowania świadczeń otrzymanych od pracodawcy sfinansowanych z innych źródeł niż zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Zwolnienie będzie dotyczyło zarówno pobytu w żłobku lub przedszkolu, jak też dofinansowania związanego z kosztami opłacenia dziennego opiekuna dla dziecka. Miesięczny limit zwolnienia z PIT w przypadku dopłat do miejsca przedszkolnego wynosi 200, natomiast miejsce w żłobku lub klubie dziecięcym umożliwia odliczenie do 400 zł.

Łatwiejsze tworzenie przedszkoli przy zakładzie pracy

Pracodawca po 1 stycznia będzie mógł wliczać do kosztów podatkowych wydatki na utworzenie miejsca w żłobku lub przedszkolu, ale tylko te dotyczące składników majątku podlegających amortyzacji. Dlatego właśnie np. nabycie gruntu nawet z przeznaczeniem na siedzibę żłobka czy klubu malucha nie będzie można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Kosztem podatkowym będzie natomiast wydatek poniesiony np. na wieczyste użytkowanie gruntów wykorzystywanych w związku z prowadzoną przyzakładową placówką. Limity odliczeń, które przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów wynoszą tyle samo, co w przypadku pracowniczych odliczeń od PIT (czyli 200 i 400 zł odpowiednio dla miejsca w przedszkolu i żłobku).

Ponad 5 tys. nowych miejsc w przyzakładowych żłobkach

- Z punktu widzenia pracowników, umieszczenie dziecka w przyzakładowym żłobku lub przedszkolu znacznie ułatwia codzienną logistykę dojazdów między przedszkolem, miejscem pracy a domem. To zaś zwiększa poziom zadowolenia z pracy i komfort życia. – powiedziała Dominika Ludwiczak, dyrektor ds. HR w polskim oddziale Sage.

Skrócenie czasu przeznaczanego na dowóz dzieci do przedszkola oznacza realne oszczędności po stronie pracownika. Średnio na jedno dziecko uczęszczające do żłobka lub przedszkola rodziny wydawały w 2014 r. około 300 zł miesięcznie. Obliczono, że już w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów, łączne oszczędności gospodarstw domowych mogą sięgnąć nawet 58 mln zł. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zakłada wzrost liczby miejsc w żłobkach do 2020 r. o około 14 proc. rocznie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.