PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Ulga dla klasy średniej. Jak wyliczyć kwotę i co w przypadku ciąży lub L4?

W ramach Polskiego Ładu wprowadzono tzw. ulgę dla klasy średniej, która ma zrekompensować skutki reformy związanej ze zmianami w rozliczeniu składki zdrowotnej. Mogą z niej skorzystać osoby, które uzyskują roczne przychody brutto w przedziale od 68 411,99 zł do 133 692,01 zł. W jaki sposób rozliczyć się by można było skorzystać z ulgi? Co w przypadku przekroczenia limitu lub przebywania na urlopie macierzyńskim albo zasiłku chorobowym?

Ulga dla klasy średniej. Jak wyliczyć kwotę i co w przypadku ciąży lub L4?
Zasiłek chorobowy czy macierzyński nie jest wynagrodzeniem ze stosunku pracy - może więc obniżyć limit dla którego przysługuje ulga dla klasy średniej (fot. pexels.com/Mikhail)
REKLAMA
  • Ulga dla klasy średniej ma zastosowanie dla osób, które zarabiają między 5 701 a 11 141 zł brutto miesięcznie z umowy o pracę lub z prowadzonej działalności gospodarczej (w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych).
  •  Pracodawca "pilnuje" limitu rocznego w wysokości 133 692 zł. Po przekroczeniu tego limitu pracodawca nie stosuje ulgi, nawet jeśli w kolejnych miesiącach przychód mieściłby się w przedziale 5 701 do 11 141 zł - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.
  • Problem może pojawić się w przypadku L4 lub ciąży. Zasiłek chorobowy czy macierzyński nie jest wynagrodzeniem ze stosunku pracy, zatem dłuższe pobieranie zasiłku może obniżyć przychody wymagane dla ulgi.

Z ulgi dla klasy średniej mogą skorzystać osoby, które uzyskują roczne przychody brutto w przedziale od 68 411,99 zł do 133 692,01 zł. W praktyce jeśli pracownik osiągnie przychód z umowy o pracę od 5701 zł brutto do 11 141 zł brutto, będzie uprawniony do jej stosowania. Będzie można rozliczać się miesięcznie lub rocznie. Do ulgi uprawnione są osoby, które pracują na umowie o pracę lub przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się na zasadach ogólnych.

Obliczanie ulgi dla klasy średniej - wzór

Aby wyliczyć kwotę ulgi przy wyliczeniu zaliczki na podatek, należy posłużyć się jednym z następujących wzorów, gdzie A oznacza uzyskane w ciągu miesiąca przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

(A x 6,68% – 380,50 zł) ÷ 0,17 dla A wynoszącego co najmniej 5701 zł i nieprzekraczającego kwoty 8549 zł,

(A x (– 7,35%) + 819,08 zł) ÷ 0,17 dla A wyższego od 8549 zł i nieprzekraczającego kwoty 11 141 zł

Ulga dla klasy średniej - jak się rozliczyć?

Od stycznia uprawnionym pracownikom lub przedsiębiorcom zostanie automatycznie naliczona ulga dla klasy średniej. Można jednak złożyć wniosek o jej niestosowanie w trakcie roku na etapie zaliczek.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ulga dla klasy średniej. Jak wyliczyć kwotę i co w przypadku ciąży lub L4?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Lula 2022-01-19 15:52:29

    Nie dla wszystkich jest oczywiste, że do przychodów trzeba doliczyć bonusy od pracodawcy, czyli np. tzw.darmowy abonament medyczny, karty fitnes, ryczałt za uzywanie prywatnego auta czy wartosć borów świątecznych i wiele innych profitów. Rzadko sie o tym pisze. Ulgę, rozlicza się miesięcznie. W przypadku niespełnienia warunków ulgę trzeba zwrócić w całości tzn tyle, ile sie wzięło. Jak przewidzieć dlugotrwałe L4 albo utratę pracy?Wizyra u wróżki obowiązkowa.😅

  • Naiwny 2022-01-17 17:58:14

    klasa średnia nie choruje i nie zachodzi w ciążę,

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA