×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ukrainiec nie musi być uchodźcą, by szybko podjąć pracę w Polsce

 • Autor: PAP/JP
 • Opublikowano: 10 mar 2022 12:31

Zawarta w specustawie pomoc obywatelom Ukrainy nie jest związana ze statusem uchodźcy. Status uchodźcy jest odrębną procedurą, którą koordynuje Urząd ds. Cudzoziemców – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ukrainiec nie musi być uchodźcą, by szybko podjąć pracę w Polsce
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (fot. PAP/Tomasz Gzell)
REKLAMA
 • Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej w portalu wPolsce.pl powiedziała, że "zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa gwarantuje uchodźcom legalny pobyt na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, przez co najmniej 180 dni z dostępem do pracy".
 • Maląg wyjaśniła, że obywatel Ukrainy, który będzie chciał podjąć pracę, nie będzie musiał uzyskać specjalnego zezwolenia.
 • Wskazała, że aby skorzystać z tego rozwiązania, pracodawca będzie musiał w ciągu 14 dni powiadomić - za pośrednictwem praca.gov.pl - właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi

"Ustawa zakłada wsparcie - przez co najmniej 60 dni - dla osób, które przyjęły pod swój dach obywatela Ukrainy". "Rozporządzenie będzie regulowało kwotę wsparcia. Dziś jest to 40 zł dziennie na osobę" - zaznaczyła minister.

Powiedziała, że zgodnie z wprowadzonymi zmianami ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli po potwierdzeniu tożsamości w gminie otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w Polsce będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.

Minister rodziny i polityki społecznej pytana była, czy osoby z Ukrainy, które z powodu wojny z Rosją przekraczały polską granicę, aby uzyskać pomoc materialną muszą mieć status uchodźcy.

"Absolutnie nie. Status uchodźcy jest zupełnie odrębną procedurą, którą koordynuje Urząd ds. Cudzoziemców" - zaznaczyła Maląg.

"Zawarta w ustawie pomoc obywatelom Ukrainy w postaci dodatku, otwarcia rynku pracy, czy dostępu do świadczeń - nie jest związana ze statusem uchodźcy. Status uchodźcy powoduje, że obywatel, który o niego występuje, jest pod ochroną Urzędu ds. Cudzoziemców. Kiedy ten status zostanie nadany, osoby te nie mają dostępu do rynku pracy. Natomiast specustawa szeroko otwiera obywatelom Ukrainy możliwości dostępu do rynku pracy, świadczeń i przywilejów, które za tym idą" - wyjaśniła szefowa MRiPS.

Powiedziała, że wsparcie jednorazowe w postaci 300 zł, zgodnie ze specustawą, nie jest uzależnione od długości pobytu w Polsce. "Będzie ono wypłacane po podpisaniu ustawy" - zaznaczyła Maląg.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ukrainiec nie musi być uchodźcą, by szybko podjąć pracę w Polsce
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Emigrantka 2022-03-12 03:55:15

  Polacy w Polsce wy juz kompletnie rozum straciliscie, ze na to politykom pozwalacie... Polski juz nie ma, a za chwile was tez nie bedzie...

 • Ukraińcy są gorsi od islamistów , najpodlejszy naród w świece. 2022-03-10 16:11:24

  Do artykułu: Polskie myśliwce MiG-29 dla Ukrainy. USA naciskają, Włosi ostrzegają przed wojną Nie pomagajmy krętaczom,gdyż doprowadzą do trzeciej wojny światowej. 2022-03-10 16:02:09 Za czasów posowieckich odebrano Polska ziemię, obecnie znajduje się w obszarze zburzonej Ukrainy. Gdyby honor miel zadeklarowaliby zwrócenie Polskich kresów wschodnich .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA