×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nielegalna praca kwitnie. Najczęściej na czarno pracują Ukraińcy

 • Justyna Koc
  jk
 • 26 lip 2021 13:00

Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała legalność zatrudnienia i wykonywania pracy przez cudzoziemców. Nadal najczęściej ujawnianą nieprawidłowością jest powierzanie wykonywania pracy cudzoziemcowi bez wymaganego zezwolenia na pracę.

Nielegalna praca kwitnie. Najczęściej na czarno pracują Ukraińcy
Najliczniejszą grupą nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców byli obywatele Ukrainy - 2 388 osób (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Kontrole przeprowadzone w 2020 r. wykazały, ze zarówno skala, jak i przyczyny ujawnianych nieprawidłowości nie odbiegają od tych, które stwierdzano w latach ubiegłych.
 • Jak informuje PIP, w 2020 r. nielegalnie pracowało 2817 cudzoziemców z 38 państw, co stanowi 14,6 proc. objętych kontrolą obcokrajowców z państw trzecich.
 • Najliczniejszą grupą nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców byli obywatele Ukrainy - 2 388 osób.

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła sprawozdanie ze swojej działalności w 2020 rok. Podkreślono w nim, że z racji pandemii był to rok wyjątkowo ciężki. Jednym z elementów, którym przyjrzeli się inspektorzy, była praca obcokrajowców.

Kontrola zatrudnienia cudzoziemców

Okazuje się, że w 2020 r. inspektorzy pracy przeprowadzili 4 312 kontroli legalności zatrudnienia i wykonywania pracy przez cudzoziemców. Sprawdzono legalność powierzenia pracy ponad 19,3 tys. obcokrajowcom. Kontrolą objęto obywateli 93 państw, w tym 75 państw trzecich, tj. krajów spoza obszaru UE/EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) i Szwajcarii.

Podobnie jak w latach poprzednich najliczniejszą grupę podczas kontroli stanowili obywatele Ukrainy - 15,9 tys., tj. 83 proc. sprawdzonych cudzoziemców z państw trzecich (w 2019 r. 36,2 tys. - 84 proc., w 2018 r. 33,7 tys. - 83 proc.). W dalszej kolejności kontrola objęto obywateli Białorusi (1 583 - 8 proc.), Gruzji (423 - 2 proc.) i Mołdawii (247 - 1,3 proc.).

Czytaj też: Nadgodziny? Nie odnotowaliśmy. Coraz więcej firm kombinuje z czasem pracy

W 2020 r. najwięcej cudzoziemców, których legalność zatrudnienia była weryfikowana pracowało w województwach mazowieckim - 2,4 tys., dolnośląskim – 2,1 tys. i śląskim - 2 tys.

Źródło: PIP
Źródło: PIP
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nielegalna praca kwitnie. Najczęściej na czarno pracują Ukraińcy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Przedsiębiorca 2021-07-27 08:19:09

  Sz.P. Redaktorze JK. Suche informacje bez wniosków nie przyniosą poprawy w tej skomplikowanej materii. To jest wielki problem na który składa się żle skonstruowane prawo, niewydolność organów państwa RP itd. I w tym zagadnieniu proponuję dokonać dogłębnej analizy i zebrać materiał nie tylko z jednej strony ale rownież od tych co oraganizują pracę i zatrudnienie, i wówczas napisać o przyczynach tej sytuacji !!!!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA