PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Układy zbiorowe dla zamozatrudnionych. Są wytyczne Brukseli

  • Autor: PAP/JP
  • 29 wrz 2022 14:14

Komisja Europejska przyjęła w czwartek wytyczne w sprawie możliwości układów zbiorowych z osobami pracującymi na własny rachunek niezatrudniającymi pracowników. W wytycznych tych wyjaśniono, w jakich przypadkach niektóre osoby pracujące na własny rachunek mogą prowadzić rokowania zbiorowe w celu uzyskania lepszych warunków pracy bez naruszania unijnych reguł konkurencji.

Układy zbiorowe dla zamozatrudnionych. Są wytyczne Brukseli
Wytyczne mają zastosowanie do osób pracujących na własny rachunek niezatrudniających pracowników, które pracują całkowicie samodzielnie i nikogo nie zatrudniają (fot. Shutterstock)
REKLAMA

"Osoby pracujące na własny rachunek w gospodarce cyfrowej i poza nią mogą nie być w stanie indywidualnie wynegocjować dobrych warunków i w związku z tym mogą zmagać się z trudnymi warunkami pracy. Wspólne prowadzenie rokowań zbiorowych może być potężnym narzędziem poprawy takich warunków. Nowe wytyczne mają zagwarantować pewność prawa osobom pracującym na własny rachunek niezatrudniającym pracowników, ponieważ wyjaśniono w nich, kiedy prawo konkurencji nie stoi na przeszkodzie ich staraniom, aby zbiorowo wynegocjować lepsze warunki" - oświadczyła wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager.

Czytaj też: Piłeś, zostań w domu. Już wkrótce rewolucja w kontroli trzeźwości w miejscu pracy

Konkretnie, przyjęte wytyczne przypominają, że art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) zakazuje porozumień między przedsiębiorstwami, które ograniczają konkurencję. O ile układy zbiorowe między pracodawcą a pracownikami nie podlegają unijnym regułom konkurencji, o tyle osoby pracujące na własny rachunek uznaje się za "przedsiębiorstwa" i w związku z tym ryzykują one naruszenie reguł konkurencji, gdy negocjują zbiorowo należne im płatności lub inne warunki transakcji. W związku z tym osoby pracujące na własny rachunek często nie są pewne, czy mogą prowadzić rokowania zbiorowe dotyczące warunków pracy.

Czytaj też: Ważne zmiany w umowach o pracę. Nowe przepisy od stycznia 2023 r.

Wytyczne mają zastosowanie do osób pracujących na własny rachunek niezatrudniających pracowników, które pracują całkowicie samodzielnie i nikogo nie zatrudniają.

W szczególności w wytycznych tych wyjaśniono, iż: "prawo konkurencji nie ma zastosowania do osób pracujących na własny rachunek niezatrudniających pracowników, które znajdują się w sytuacji porównywalnej do pracowników. Należą do nich osoby pracujące na własny rachunek niezatrudniające pracowników, które: 1) świadczą usługi wyłącznie lub w przeważającej mierze na rzecz jednego kontrahenta; 2) pracują u boku pracowników; oraz 3) świadczą usługi na rzecz cyfrowej platformy pracy lub za jej pośrednictwem".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Układy zbiorowe dla zamozatrudnionych. Są wytyczne Brukseli

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA