PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Uczelnie nie będą mogły rozwiązać umowy o pracę z sędziami?

  • Autor: MIW
  • 18 lip 2018 21:22

Nie można rozwiązać umowy o pracę ani zmienić warunków pracy nauczyciela akademickiego, będącego sędzią Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego – taki zapis znalazł się w znowelizowanej przez Senat ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W praktyce oznacza to zatem dla tych sędziów dożywotnią gwarancję zatrudnienia na uczelni. Nie podoba się to Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, która wystosowała w tej sprawie oficjalny protest.

Uczelnie nie będą mogły rozwiązać umowy o pracę z sędziami?
Adobe Stock
REKLAMA

Poza wspomnianym już zakazem rozwiązania umowy o pracę, czy zmiany jej warunków przyjęta przez Senat 13 lipca nowelizacja zakłada, że umowa o pracę nauczyciela akademickiego zawarta na czas określony staje się, z dniem objęcia stanowiska sędziego (w NSA, SN, TK), umową o pracę na czas nieokreślony. Opisana powyżej gwarancja zatrudnienia nie ma zastosowanie jedynie w razie, gdy nauczyciel akademicki, łączący pracę na uczelni z zasiadaniem w NSA, SN, czy TK utracił urząd sędziego albo utracił uprawnienie do stanu spoczynku.

- Celem poprawki (…) jest przyznanie sędziom trzech sądów (SN, NSA, TK), w tym sędziom w stanie spoczynku, prawa do dożywotniego zatrudnienia na uczelni w charakterze nauczycieli akademickich, bez względu na wynik oceny pracowniczej (…) W ocenie Senatu, przyjęte rozwiązania wzmocnią niezależność sędziów SN, NSA i TK – czytamy w uzasadnieniu przyjętej poprawki.

Z taką argumentacją nie zgadza się Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Zdaniem rektorów jeśli przyjęta w takim kształcie poprawka zostanie wprowadzona do ustawy, to będzie ona naruszać konstytucyjną zasadę autonomii uczelni.

- Byłaby także niezgodna z zasadami równości nauczycieli akademickich oraz powszechności obowiązywania wymogów wynikających z norm ocen okresowych i założeń polityki kadrowej na uczelniach – czytamy w piśmie Konferencji Rektorów.

- Dożywotnie zatrudnienie i zwolnienie z oceny pracy badawczej i dydaktycznej, tylko dlatego że ktoś został powołany na funkcję państwową poza uczelnią, nie ma uzasadnienia – komentuje to na twitterze prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Jak podkreśla, przywileje jakie Senat chce nadać na uczelniach sędziom SN, TK i NSA nie przysługują żadnym uczonym.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uczelnie nie będą mogły rozwiązać umowy o pracę z sędziami?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA