×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Uber i Lyft pozwany za łamanie praw pracowniczych

 • Autor: PAP/AT
 • 15 lip 2020 16:12

Prokurator generalna Massachusetts oskarża Ubera i Lyfta o łamanie obowiązujących w tym stanie praw pracowniczych, m.in. dotyczących płacy minimalnej i zwolnień chorobowych. To kolejny stan USA domagający się przyznania kierowcom uprawnień przysługujących pracownikom.

Uber i Lyft pozwany za łamanie praw pracowniczych
Uber i Lyft zbudowały swoje interesy odmawiając kierowcom podstawowych przywilejów pracowniczych - oceniła stanowa prokurator (fot. shutterstock)
REKLAMA
 • Stanowa prokurator generalna Maura Healey wystosowała oświadczenie, w którym stwierdza, iż Uber i Lyft zbudowały swoje warte miliardy dolarów interesy, całymi latami odmawiając swoim kierowcom podstawowych przywilejów i zabezpieczeń pracowniczych.
 • Stan Massachusetts stara się ponadto o wymuszenie na drodze sądowej uznania kierowców zatrudnianych w ramach tzw. gig economy za pracowników.
 • Uberowi i Lyftowi zarzuca się naruszanie prawa obowiązującego już od 2004 r. Healey uzasadniła złożenie pozwu dopiero teraz koniecznością wspomożenia pracowników szczególnie dotkniętych kryzysem wywołanym przez pandemię COVID-19.

Pozew w sprawie naruszania prawa pracy stanu Massachusetts przez start-upy złożono w sądzie w Suffolk. Stanowa prokurator generalna Maura Healey wystosowała oświadczenie, w którym stwierdza, iż "Uber i Lyft zbudowały swoje warte miliardy dolarów interesy, całymi latami odmawiając swoim kierowcom podstawowych przywilejów i zabezpieczeń pracowniczych".

Stan Massachusetts stara się ponadto o wymuszenie na drodze sądowej uznania kierowców zatrudnianych w ramach tzw. gig economy za pracowników. Podobna sprawa toczy się również na wschodnim wybrzeżu USA w Kalifornii w związku z uchwalonymi tam nowymi przepisami. W przypadku Massachusetts Uberowi i Lyftowi zarzuca się jednak naruszanie prawa obowiązującego już od 2004 r. Healey uzasadniła złożenie pozwu dopiero teraz koniecznością wspomożenia pracowników szczególnie dotkniętych kryzysem wywołanym przez pandemię COVID-19.

Czytaj też: Uber zwalnia 14 proc. kadry, Lyft notuje 75-proc. spadek liczby przejazdów

W reakcji na pozew w Massachusetts przedstawiciele Ubera zapowiedzieli złożenie odwołania. Zadeklarowali zarazem gotowość do pracy z władzami stanowymi nad wprowadzeniem zmian w obowiązujących przepisach, tak by zagwarantować określone zabezpieczenia dla pracowników przy jednoczesnym utrzymaniu "elastyczności".

Lyft we własnym oświadczeniu stwierdził, że pozew zagraża pracy ponad 50 tys. osób w stanie, jako że zmiana klasyfikacji kierowców nie znaczy jeszcze, iż zostaną zatrudnieni jako pełnoprawni pracownicy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Uber i Lyft pozwany za łamanie praw pracowniczych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • zbyszko 2020-07-16 16:50:11

  A u nas to w ogóle nikt nie zwraca uwagi na łamanie praw pracowniczych. Taki Milmex z Sosnowca i jego prezes od paru lat nie płacą nam wynagrodzeń, a my wykonujemy niewolniczą pracę!!!!

 • Wies 2020-07-16 10:16:03

  Kalifornia to zachodnie wybrzeże USA a nie wschodnie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA