Tysiące niepełnosprawnych może stracić pracę przez nowelizację

Szykują się zmiany przepisów, po której 25 tys. firm dopłaci 300 mln zł kar. Firmy udzielające ulg we wpłatach na PFRON mogą stracić klientów, co w konsekwencji przekładać się będzie na redukcję zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tysiące niepełnosprawnych może stracić pracę przez nowelizację

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

30 mar 2015 12:13


26 marca 2015 r., na Stadionie Narodowym w Warszawie, odbyło się Zgromadzenie Społeczne pod hasłem „W obronie miejsc pracy najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych”. W spotkaniu wzięło udział prawie 550 osób – pracodawcy, przewodniczący rad nadzorczych, prezesi oraz właściciele firm zatrudniających osoby niepełnosprawne, jak również sami pracownicy, których miałaby dotknąć proponowana nowelizacja ustawy o rehabilitacji. Obecni na sali goście wyrazili swój przeciw wobec proponowanych zmian i negatywnych konsekwencji, jakie za sobą niosą.

Zgromadzenie zainaugurowało przemówienie dr Marka Łukomskiego – prezesa Platformy Integracji Osób Niepełnosprawnych, głównego inicjatora spotkania, w którym wyjaśnił wszystkim uczestnikom, co dokładnie będzie oznaczało przyjęcie postulowanego "projektu poselskiego".

Marek Łukomski przyznał, że ustawa o rehabilitacji rzeczywiście wymaga zmian, ale jednocześnie zaapelował, żeby gruntowną nowelizację przepisów przeprowadzić już w nowej kadencji Sejmu tak, aby przedstawione w projekcie rozwiązania można było poddać szerokiej debacie społecznej i wnikliwej analizie nie tylko skutków finansowych (przychody PFRON), ale przede wszystkim - w oparciu o rzetelnie zweryfikowaną symulację - skutków społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu na zatrudnienie najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych. Stwierdził też, że obecnie PFRON stał się terenem walki pracodawców, samorządów i organizacji społecznych, co tym bardziej nakazuje poprzedzenie tak istotnego projektu - rzetelną i merytoryczną dyskusją.

Zagrożone 29 tys. miejsc pracy

Mechanizm udzielania ulg, zapisany w art. 22 ustawy o rehabilitacji, opiera się na tym, że firmy powyżej 25 pracowników, które nie zatrudniają 6 proc. osób niepełnosprawnych, muszą wnosić opłaty na PFRON. "Karę" można obniżyć, kupując produkty lub usługi od firm, które zatrudniają dużą liczbę najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych – ulgami można rozliczyć 80 proc. z wyliczonej kary.

Według zapowiadanych zmian, ulgi zostaną ustawowo ograniczone do 30 proc. Może to oznaczać, że firmy udzielające ulg we wpłatach na PFRON stracą swoich klientów, co w konsekwencji przekładać się będzie na redukcję zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.