Tylko połowa matek skorzystała z rocznego urlopu macierzyńskiego

W 2014 r. zasiłek macierzyński pobierało ponad 631 tys. kobiet, ale tylko 315 tys. z nich zostało rok z dzieckiem w domu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tylko połowa matek skorzystała z rocznego urlopu macierzyńskiego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Rzeczpospolita

9 lis 2015 8:07


Wydłużenie urlopów rodzicielskich nie przyniosło demograficznego cudu. Średnio tylko połowa matek korzysta z dłuższego rocznego urlopu macierzyńskiego. Spada też liczba noworodków – pisze „Rzeczpospolita”.

Zasiłek macierzyński

W 2014 r. zasiłek macierzyński pobierało ponad 631 tys. kobiet, ale tylko 315 tys. z nich zostało rok z dzieckiem w domu (wybrało 26-tygodniowy dodatkowy urlop wprowadzony w 2014 r. przez rząd PO-PSL).

W tym roku (styczeń-wrzesień) na 565 tys. matek z zasiłkiem skorzystało z takiego urlopu prawie 296 tys. Do tego w I półroczu urodziło się 180 tys. dzieci – blisko 3 tys. mniej niż rok wcześniej.

- To nie są oszałamiające wyniki, żeby nie powiedzieć słabe – ocenia Izabela Przybysz, analityk programu polityki społecznej Instytutu Spraw Publicznych.

Niż demograficzny

- To dobitny dowód, że ani becikowe, ani 500 zł na dziecko, ani roczny urlop nie kreują polityki demograficznej, to tylko dodatki – mówi.

Jej zdaniem najważniejszym bodźcem zachęcającym kobiety do rodzenia dzieci jest stabilny rynek pracy oraz opieka instytucjonalna dla najmłodszych dzieci, głównie do trzech lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.