PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dyskryminacja kobiet w pracy. Tylko co trzecia Polka uważa, że sukces zależy od niej samej

  • Justyna Koc
    jk
  • 16 mar 2017 12:10

Blisko 68 proc. kobiet biorących udział w badaniu serwisu Praca.pl przyznało, że w swoim otoczeniu spotkało się z przejawami dyskryminacji ze względu na płeć.

Dyskryminacja kobiet w pracy. Tylko co trzecia Polka uważa, że sukces zależy od niej samej
Adobe Stock
REKLAMA

Z dyskryminacją w miejscu pracy spotkało się prawie 68 proc. kobiet. - Z pewnością w dużej mierze to wina stereotypu kobiety, której głównym zadaniem jest dbanie o ognisko domowe, a kariera i rozwój zawodowy pozostawia na dalszym planie – podkreśla Aleksandra Wesołowska z portalu Praca.pl - Warto zwrócić uwagę, że niektóre kobiety same postrzegają siebie przez pryzmat tego stereotypu i tym samym zamykają się na rozwój osobisty - dodaje.

Czy zatem kobiety mają wpływ na swoją sytuację na rynku pracy? Większość (ponad 60 proc.) uczestników badania stwierdziło, że zawodowa sytuacja kobiet tylko częściowo zależy od nich samych. Na niektóre rzeczy nie mają wpływu.

Blisko 29 proc. uważa jednak, że to od kobiet zależy czy będą się rozwijać, awansować i zarabiać więcej. Tylko 11 proc. jest przeciwnego zdania, twierdząc, że sytuacja kobiet uwarunkowana jest wyłącznie czynnikami zewnętrznymi.

Blisko 17 proc. ankietowanych uważa, że kobiety są traktowane na równi z mężczyznami, a aż 50 proc. twierdzi, że mimo nieznacznych przejawów dyskryminacji, sytuacja poprawia się.

Tylko 11 proc. jest przeciwnego zdania, twierdząc, że sytuacja kobiet uwarunkowana jest wyłącznie czynnikami zewnętrznymi. (Fot. Pixabay)
Tylko 11 proc. jest przeciwnego zdania, twierdząc, że sytuacja kobiet uwarunkowana jest wyłącznie czynnikami zewnętrznymi. (Fot. Pixabay)

Eksperci portalu Praca.pl obserwują zwiększającą się aktywność zawodową Polek w wielu obszarach zawodowych. Pracodawcy coraz częściej doceniają potencjał kobiet i stawiają na ich kompetencje. Zmniejsza się też różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, które, według prognoz PwC w 2021 roku osiągną ten sam poziom.

*Badanie przeprowadzone przez portal Praca.pl w terminie 23.02-06.03.2017 na próbie 463 użytkowników.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dyskryminacja kobiet w pracy. Tylko co trzecia Polka uważa, że sukces zależy od niej samej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA