PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Tyle firmy dopłacą do pracy zdalnej. Nowe przepisy coraz bliżej

  • KDS
  • 23 wrz 2022 11:43

Wyliczenie kwoty ekwiwalentu lub ryczałtu dla pracowników na home office to jedno z największych wyzwań, przed jakimi staną firmy po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu pracy. Eksperci szacują, że przy komputerze stale podłączonym do prądu zużycie prądu będzie na poziomie 30 MWh na miesiąc. Wtedy rachunek za prąd wzrośnie o ok. 40 zł. Abonament za internet to średnio ok. 100 zł miesięcznie, ale do celów służbowych wykorzystujemy go przez ok. 8 godzin dziennie, czyli również ok. 40-30 zł. Do tego wydruki i tym podobne. Wychodzi ok. 100 zł na miesiąc.

Tyle firmy dopłacą do pracy zdalnej. Nowe przepisy coraz bliżej
Pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikowi ekwiwalent bądź ryczałtu za pracę zdalną (fot. Unsplash/ Cristian Tarzi)
REKLAMA
  • Projekt nowelizacji Kodeksu pracy regulujący m.in. zasady pracy zdalnej trafił do dalszych prac w komisji. Z dużym prawdopodobieństwem nowe przepisy zaczną więc obowiązywać w ciągu kilku miesięcy. 
  • Największe zainteresowanie w kontekście nowych przepisów będą zapewne budzić zapisy wskazujące na konieczność wypłacania ekwiwalentu bądź ryczałtu za pracę zdalną.
  • O ile wzrosną koszty firm związane z wypłacaniem ekwiwalentu pracownikom wykonującym obowiązki spoza biura?

Po wejściu w życie przepisów każda firma, której pracownicy wykonują pracę poza jej siedzibą, będzie musiała dostosować swoje funkcjonowanie do obowiązków określonych w Kodeksie pracy.

– Konieczne będzie dostosowanie regulacji wewnętrznych do nowych przepisów. Chodzi głównie o przygotowanie polityki pracy zdalnej bądź regulaminu, którego treść zostanie uzgodniona (a przynajmniej skonsultowana) z organizacjami związkowymi albo przedstawicielami pracowników, co może stanowić pewnego rodzaju wyzwanie, szczególnie w dużych firmach – wyjaśnia specjalizujący się w prawie pracy adwokat CMS Maciej Andrzejewski.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodaje, co istotne z punktu widzenia pracodawcy i ewentualnych przyszłych sytuacji spornych, polityka może precyzować m.in. zasady dostępności pracowników w godzinach pracy, zasady postępowania z informacjami poufnymi, ale również jasno określać skutki naruszania przepisów polityki.

Czytaj więcej: To oni dyktują teraz warunki. Nad firmami zawisły czarne chmury

- Warto więc już teraz, z pewnym wyprzedzeniem, skonsultować z przedstawicielami pracowników i sfinalizować treść dokumentów koniecznych do przygotowania w związku z nowelizacją Kodeksu pracy. Chodzi m.in. wniosek o wykonywanie pracy zdalnej, polecenie pracy zdalnej, oświadczenie pracownika dot. warunków lokalowych czy wniosek o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej - podpowiada adwokat.

Ile wyniesie ekwiwalent lub ryczałt za pracę zdalną? 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Tyle firmy dopłacą do pracy zdalnej. Nowe przepisy coraz bliżej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Kolumb 2022-09-23 12:34:59

    30 MWh .... hahaha

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA