Każdego roku kilkadziesiąt tysięcy osób ulega w Polsce wypadkom podczas pracy.

- Do wypadków przy pracy zdecydowanie najczęściej dochodzi przez nieprawidłowe zachowania pracowników i lekceważenie zasad BHP.
- Brak izolacji przewodów elektrycznych i niezabezpieczona piła mechaniczna – to przykłady skrajnej nieostrożności podane przez zakład ubezpieczeń Compensa.
- Przed finansowymi konsekwencjami wypadków przy pracy chroni przedsiębiorców ubezpieczenie OC pracodawcy.
Według ostatnich opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) danych w okresie I-III kwartał 2017 roku liczba poszkodowanych pracowników wyniosła 56,1 tys. osób na terenie całego kraju – niemal tyle samo, co rok wcześniej.
Spośród nich ciężkie obrażenia ciała odniosły 362 osoby (wzrost r./r. o 18%), natomiast 148 wypadków było śmiertelnych (wzrost r./r. o 12%). W aż 60% wypadków przyczyną doznanych obrażeń było nieprawidłowe zachowanie się pracownika.
Czytaj też: Stawki odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej
- Statystyki są bezlitosne i wynika z nich, że większe wyczulenie na przestrzeganie zasad BHP lub po prostu większa ostrożność, pozwoliłyby uniknąć wielu odnotowanych przez GUS wypadków. Niestety na podstawie codziennej praktyki ubezpieczeniowej widzimy, że jest na tym polu jeszcze sporo do zrobienia – zarówno po stronie pracowników, jak i ich pracodawców. Na rynku dostępne jest ubezpieczenie OC pracodawcy, które pozwoli przedsiębiorcy uniknąć finansowych kłopotów po wypadku, ale niestety nie zapobiegnie nieszczęściu. Dlatego ważna jest systematycznie prowadzona edukacja – zauważa Damian Andruszkiewicz, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.
Czytaj też: Wypadki w pracy. W tych branżach dochodzi do nich najczęściej
Aby zobrazować problem, towarzystwo ubezpieczeń Compensa podało 5 rzeczywistych przykładów szkód, które powstały wskutek działania niezgodnie z zasadami BHP.
* Niezabezpieczona krajzega

KOMENTARZE (0)