PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Tych pracowników nie można zwolnić. Lista osób chronionych jest coraz dłuższa

Ustawa o obronie ojczyzny rozszerzyła katalog pracowników chronionych przed wypowiedzeniem pracy lub płacy. Firma będzie mogła zwolnić małżonka żołnierza tylko i wyłącznie z winy pracownika albo w przypadku upadłości lub likwidacji zakładu pracy.

 • jk
 • 31 mar 2022 13:04
Tych pracowników nie można zwolnić. Lista osób chronionych jest coraz dłuższa
Ochroną objęci zostali także pracownicy przebywający na urlopie lub zwolnieniu lekarskim (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Zgodnie z nowymi przepisami firma będzie mogła zwolnić małżonka żołnierza tylko i wyłącznie z winy pracownika albo w przypadku upadłości lub likwidacji zakładu pracy.
 • Dotychczas szczególnej ochronie podlegały m.in. kobiety w ciąży czy osoby w wieku przedemerytalnym, niektórzy członkowie związków zawodowych, społeczni inspektorzy pracy.
 • Ochroną objęci zostali także pracownicy przebywający na urlopie lub zwolnieniu lekarskim.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek 18 marca ustawę o obronie ojczyzny. Jej głównym celem jest zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy.

Dla pracodawców istotne jest rozszerzenie katalogu pracowników chronionych przed wypowiedzeniem pracy lub płacy. Zgodnie z nowymi przepisami, firma będzie mogła zwolnic małżonka żołnierza tylko i wyłącznie z winy pracownika albo w przypadku upadłości lub likwidacji zakładu pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Źródło: Ustawa o obronie ojczyzny
Źródło: Ustawa o obronie ojczyzny

Kobiety w ciąży

Dotychczas szczególnej ochronie podlegały m.in. kobiety w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą, która spodziewa się dziecka.

Ochrona należy się także w okresie urlopu macierzyńskiego - chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Co ważne, ochrony nie stosuje się do pracownic zatrudnionych na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca. 

Nie można zwolnić również pracownika, który przebywa na urlopie związanym z rodzicielstwem. Ochrona nie będzie obowiązywała wtedy, gdy zostanie ogłoszona upadłość lub likwidacja firmy.

Ochrona przed emeryturą

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Tych pracowników nie można zwolnić. Lista osób chronionych jest coraz dłuższa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • CYWIL 2022-04-05 11:27:05

  zupełnie nie rozumiem dlaczego ochrona ma obejmować małżonków żołnierzy. Wojsko i tak jest mocno uprzywilejowane. Nie wiem czym różni się małżonek żołnierza od małżonka cywila czy innego mundurowego. Znów głupi pomysł rządu . Efekt moze być odwrotny od spodziewanego - jak na rozmowie ktoś się wysypie że małżonek pracuje w wojsku to go nie zatrudnią. Ja mam propozycję obejmijmy ochroną współmałżonków członków partii rządzącej i będzie git.

 • Viola.B 2022-04-02 07:45:42

  A co z matkami samotnie wychowuje dzieci,im dochód przekracza,nie majom rodzinnego bo uczciwie pracujom,nie majom alimentów,bo też im dochód przekracza.Nikogo nie interesuje że takie matki majom mieszkania wynajęte,czy myszom leki kupić i opłaty zrobić?lepiej niech pod namiotem spiom .Zero wsparcia ze strony Rządu i Mops,Na emeryturach do i jeszcze dorabiajom w zakładach,Polaków się zwalnia z zakład9w pracy bo Ukraina ważniejsza im trza miejsca robić .Ludzie wyjdom na ulicę bo nikt takich Rzondow nie wytrzyma?Naszego Państwa już nie ma jest,,,UKRAINA.

  • Michał 2022-04-02 08:12:57

   Masz rację my jesteśmy 2 kategoria ludzi.bandera 1

  • Emi 2022-04-02 11:08:34

   Ale błędów... Nie można czytać.

 • Tomasz 2022-04-01 22:49:17

  A co z osobami niepełnosprawnymi?

 • Tomasz 2022-04-01 22:48:35

  A co z osobami niepełnosprawnymi

  • Były pracownik 2022-04-04 16:00:42

   Właśnie mnie zwolnili w tamtym roku bo byłam za dużo na zwolnieniu, chociaż wiedzieli że jestem chora

 • Karol 2022-04-01 17:20:10

  Za dużo uchodźców

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA