PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Tu pracownik nie ma nic do gadania. Nawet jeśli boi się o zdrowie

  • Karolina Markowska
    km
  • 12 lip 2021 20:00

Zdecydowana większość pracodawców postanowiła przywracać pracę stacjonarną. Część z nich stawia na model hybrydowy. Powrót do biura to jednak nie dla każdego pracownika powód do szczęścia.

Tu pracownik nie ma nic do gadania. Nawet jeśli boi się o zdrowie
Decyzja o formule wykonywanej pracy leży tylko i wyłącznie po stronie pracodawcy (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak informuje stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom, pracownicy coraz częściej skarżą się, że pracodawcy nie chcą pozwalać im pracować w trybie zdalnym lub hybrydowym.
  • Prawnicy podkreślają, że decyzja o formule wykonywanej pracy leży tylko i wyłącznie po stronie pracodawcy.
  • 44 proc. Polaków pracujących zdalnie uczestniczących w badaniu deklaruje, że na wieść o planowanym powrocie do biura będzie odczuwać stres. A wrócić muszą  - w takiej sytuacji nie pomoże argument obawy o własne zdrowie.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Dailyfruits, ponad 70 proc. firm które dziś pracują w trybie home office lub hybrydowym, przewiduje powrót do biura w 2021 roku.

W co trzeciej firmie uczestniczącej w badaniu decyzja dotyczącą terminu powrotu została już podjęta. Co piąta firma decydując o powrocie pyta o opinie pracowników. Jednak decyzja o powrocie jest mocno uzależniona od trybu, w jakim dziś pracują firmy.

Szybciej wrócą te pracujące hybrydowo – w tym gronie aż 91 proc. spodziewa się całkowitego powrotu w 2021 roku. Wszystko jest oczywiście uzależnione od decyzji centrali i statystyk zachorowań. 52 proc. zrobi to między wakacjami a końcem roku, 39 proc. przed lub podczas wakacji. Pozostali powrót planują w 2022 roku.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku firm całkowicie pracujących w trybie home office. 42 proc. planuje powrót do pracy stacjonarnej w przyszłym roku, 34 proc. między końcem wakacji a końcem roku. Pozostali (24 proc.) podczas wakacji lub wcześniej.

Zobacz: Pracownicy czekają na tę wiadomość jak na skazanie. Ta może przyjść jeszcze w tym roku

Firmy decyzję podjęły, trochę inaczej wygląda nastawienie pracowników.

Powrót to pracy biurowej jest dla pracowników stresujący. 44 proc. Polaków pracujących zdalnie uczestniczących w badaniu deklaruje, że na wieść o planowanym powrocie do biura będzie odczuwać stres. To zdecydowanie najczęściej wskazywana postawa. 18 proc. przyjmie taką informację obojętnie, tyle samo pracowników wskazuje, że będzie to radosna wiadomość. Tylko 16 proc. poczuje ulgę słysząc o końcu home office.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tu pracownik nie ma nic do gadania. Nawet jeśli boi się o zdrowie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA