"Trzynastka" także dla kobiet na macierzyńskim

Kobiety, które urlop macierzyński pozbawił trzynastki, otrzymają dodatkowe wynagrodzenie jeszcze w tym roku - informuje Rzeczpospolita.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

"Trzynastka" także dla kobiet na macierzyńskim

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Rzeczpospolita

17 kwi 2013 13:07


We wtorek (16 kwietnia) podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej (druk nr 1215).

Zgodnie z rządowym projektem nie tylko urlop macierzyński, ale także ojcowski będzie uprawniać do dodatkowej pensji. Projekt zawiera też przepis wskazujący, że ma zastosowanie do trzynastek za 2012 r. - przypomina Rzeczpospolita.

Biuro Legislacyjne Sejmu zauważyło jednak, że (...) trzynastki wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje. (...). Oznacza to zaś, że termin wypłaty wynagrodzeń za ubiegły rok już minął.

Dlatego przedstawiciel BLS zaproponował dodanie przepisu stanowiącego, że pracodawca musi wypłacić dodatkową pensję osobom, które w ubiegłym roku nie przepracowały sześciu miesięcy z powodu przebywania na urlopie macierzyńskim, w ciągu trzech miesięcy od dnia wejście w życie nowelizacji.

Posłowie jednogłośnie poparli poprawkę legislatorów. Dzięki niej co najmniej 60 tys. kobiet zatrudnionych w sferze budżetowej może jeszcze w tym roku otrzymać trzynastą pensję.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.