PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Trzynasta pensja w prywatnej firmie? Nic nie stoi na przeszkodzie

Trzynasta pensja to dodatkowe wynagrodzenie przyznawane pracownikom sfery budżetowej, choć nie każdy może na nie liczyć. Nie liczą na nie także pracownicy prywatnych firm, bo choć nic nie stoi na przeszkodzie, by pracodawca takie finansowanie przyznawał, to nie jest to powszechnie stosowana praktyka.

Trzynasta pensja w prywatnej firmie? Nic nie stoi na przeszkodzie
Adobe Stock
REKLAMA
  • Do końca marca muszą zostać wypłacone tzw. trzynastki. Wynika to z przepisów ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.
  • Protesty nauczycieli i zapowiedzi Solidarności, która domaga się podwyżek w budżetówce, mogą jednak ten termin przyspieszyć nawet o miesiąc.
  • Komu przysługuje trzynasta pensja, ile wynosi jej wysokość, dlaczego nie wszyscy mogą liczyć na dodatkowe wynagrodzenie?

Na dodatkowe wynagrodzenie roczne mogą liczyć pracownicy zatrudnieni w tzw. budżetówce, czyli w urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa, w sądach i trybunałach, 
samorządowych jednostkach budżetowych, zakładach budżetowych, gospodarstwach pomocniczych jednostek budżetowych, biurach poselskich, senatorskich lub poselsko-senatorskich oraz klubach, kołach albo zespołach parlamentarnych.

Uprawnienie do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, czyli tzw. trzynastki, wynika z ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080 z późn. zm.). 

Warunkiem otrzymania trzynastej pensji jest zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, tj. umowie o pracę - poprzez mianowanie, powołanie lub wybór. Nie ma tu przy tym znaczenia, czy umowa zawarta jest na czas określony, nieokreślony, czy jest umową na zastępstwo.

Czytaj też: Trzynastki dla urzędników: Ile wyniesie dodatkowa pensja w poszczególnych miastach?

Bez znaczenia jest także wymiar pracy zatrudnionej osoby. Prawo do trzynastki przysługuje zarówno osobom zatrudnionym w pełnym wymiarze pracy, jak i na część etatu. Nie obejmuje ono osób zatrudnionych na umowę o dzieło lub zlecenie.

Zgodnie z przepisami, pracownik nabywa prawo do pełnego wynagrodzenia rocznego po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Osoba, która nie przepracowała u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu pod warunkiem, że przepracowany przez niego okres wynosi co najmniej 6 miesięcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Trzynasta pensja w prywatnej firmie? Nic nie stoi na przeszkodzie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • 1243 2019-01-17 09:51:46

    Podgrzewany co roku o tej porze kotlet

  • Tomek 2019-01-16 18:31:14

    Mam wielu przyjaciół i znajomych pracujących w prywatnym firmach. Nikt z nich nigdy nie dostał ,,trzynastki'' czy dofinansowania do wczasów (tzw.wczasy pod gruszą)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA