Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom apeluje o odmrożenie branży gastronomicznej i umożliwienie przedsiębiorcom pracy w trybie stacjonarnym. Postuluje także o objęcie wsparciem restauratorów, których obroty spadły powyżej 50 proc. - Zgłaszają się do nas zwalniani pracownicy, ale też restauratorzy, którzy brak wypłaty wynagrodzenia tłumaczą tym, że po prostu nie mają pieniędzy.
- Autor:KDS
- •12 lut 2021 12:15

- Zadłużenie branży gastronomicznej liczone jest już w setkach milionów złotych. Od połowy października gastronomia może być czynna tylko na wynos lub na dowóz.
- Zdaniem prezes Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzaty Marczulewskiej sytuacja jest bardzo poważna.
- - Dostajemy mnóstwo wiadomości od pracowników i restauratorów, którzy nie wiedzą, już jak się ratować - wskazuje.
Zadłużenie hoteli, restauracji i firm cateringowych wzrosło w 2020 r. o jedną trzecią wobec poprzedniego roku i wyniosło ok. 280 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Tylko w czasie pandemii wartość zobowiązań zwiększyła się o ponad 58,4 mln zł. Ci pierwsi mogą zacząć powoli wychodzić na prostą. Dotyczy ich luzowanie obostrzeń. Jednak gastronomia nadal jest zablokowana.
- Gastronomia jest nieczynna od prawie 110 dni. Proszę sobie wyobrazić, kogo jest stać na to, żeby cztery miesiące dokładać do interesu. Jesteśmy świadkami prawdziwej pacyfikacji branży, za chwilę nie będzie już czego otwierać. Z mojego doświadczenia jako windykatora wynika, że gastronomia jest jedną z najbardziej zadłużonych branż. To odbija się na sytuacji pracowników, dostawców, kucharzy, ogólnie całego gospodarczego ekosystemu, który dotychczas w tej branży dobrze funkcjonował - mówi prezes Małgorzata Marczulewska.
Dlatego Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom apeluje o odmrożenie branży gastronomicznej i umożliwienie przedsiębiorcom pracy w trybie stacjonarnym. Postuluje także o objęcie wsparciem restauratorów, których obroty spadły powyżej 50 proc.
Z etatu na śmieciówkę
Zwraca uwagę też, że przedsiębiorcy mają coraz poważniejsze problemy w bieżącym opłacaniu pracowników. Stowarzyszenie otrzymuje informacje o masowych zwolnieniach lub zmianach warunków pracy.


KOMENTARZE (1)