PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Tradycyjne rozprawy przechodzą do historii. Do sądów zawitał model hybrydowy

  • Autor: PAP/KDS
  • 5 paź 2022 18:36

Doświadczenia z pandemii pokazały, że udają nam się rozprawy zdalne. Jesteśmy gotowi na rozprawy "hybrydowe", w których na przykład jedna ze stron łączyłaby się on-line - ocenił prezes NSA Jacek Chlebny. Dodał, że o zmianę przepisu w tej kwestii zwrócił się do prezydenta.

Tradycyjne rozprawy przechodzą do historii. Do sądów zawitał model hybrydowy
Sądy miały do rozpatrzenia 113 tys. 49 spraw, o 21 tys. 211 skarg więcej niż w 2020 r. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W środę prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz przedstawiciele tego sądu przedstawili sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka informacje o działalności sądów administracyjnych w roku 2020 oraz 2021 r.
  • Jacek Chlebny odniósł się do doświadczeń, jakie sądy zdobyły w czasie pandemii w kwestii prowadzenia rozpraw online.
  • Złożyłem wniosek do pana prezydenta o zmianę przepisu, który przewiduje możliwość rozprawy zdalnej, ale inaczej rozumianej, aby była też możliwość przeprowadzania takich rozpraw "hybrydowych" - poinformował. 

"Trzeba pamiętać, że w NSA nawet przed pandemią istniała możliwość, że strony zrzekały się prawa do rozprawy i sąd rozpoznawał sprawę za ich zgodą na posiedzeniu niejawnym. W wielu przypadkach ten przepis pozwolił nam na rozpoznawanie spraw pomimo pandemii" - ocenił prezes Chlebny.

Jak podkreślił "nigdy nie było tak, a przynajmniej nie powinno tak być, aby sąd administracyjny rozpoznał sprawę na posiedzeniu niejawnym nie informując o tym strony, bo strona powinna mieć możliwość przedstawienia swojego stanowiska na piśmie przed zakończeniem sprawy i wydaniem orzeczenia".

"Natomiast w czasach pandemii naszym nowym doświadczeniem były rozprawy zdalne, rozprawy on-line. Mamy tutaj już dość duże doświadczenia w tym zakresie, bardzo dużo rozpraw w tej chwili odbywa się w sposób zdalny, mamy możliwości techniczne i pewną wiedzę w tym zakresie. Muszę powiedzieć, że nam się udają te rozprawy zdalne" - ocenił prezes NSA.

Czytaj więcej: W chińskich sądach wyroki wydają awatary w togach. Czy człowiek jest jeszcze potrzebny?

Wskazał, że rozprawy zdalne to rozwiązanie upowszechnione na czas pandemii. "Ale też w związku z tym, że NSA jest sądem dla całej Polski chcielibyśmy, aby te doświadczenia z rozpraw zdalnych pozwoliły na umożliwienie stronie także po pandemii łączenia się z sądem bez konieczności przyjazdu do gmachu sądu" - przekazał Chlebny.

"Mając na uwadze nasze doświadczenia z rozpraw zdalnych i potrzebę otwarcia sądu dla pełnomocników, którzy nie mieszkają w Warszawie, złożyłem wniosek do pana prezydenta o zmianę przepisu, który przewiduje możliwość rozprawy zdalnej, ale inaczej rozumianej, aby była też możliwość przeprowadzania takich rozpraw +hybrydowych+" - przekazał prezes NSA.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Tradycyjne rozprawy przechodzą do historii. Do sądów zawitał model hybrydowy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • podsędek 2022-10-05 19:11:37

    To już wyroki zaoczne wam nie wystarczają, kastowcy cholerni? Już wam nie wystarczają nakazy zapłaty z rygorem natychmiastowej zapłaty wystawiane przez sądy bez procesu, tylko na podstawie jakichś szemranych pozwów wysyłanych na nie istniejące adresy????!!!! Kiedy skończy się wreszcie to BEZPRAWIE????!!!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA