Propozycje ekspertów to jeszcze nie Kodeks pracy – podkreśla w opublikowanym oświadczeniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
- Autor:MIW
- •14 lut 2018 13:56

To reakcja na lawinę komentarzy, która ruszyła po tym jak okazało się, że Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy proponuje wprowadzenie zakazu dorabiania do etatu na umowach cywilnych (jeśli ktoś chciałby dorabiać poza etatem trzeba by założyć własną działalność gospodarczą) i wprowadzenie przymusu pracy etatowej.
Propozycje zgłoszone przez Komisję Kodyfikacyjna Prawa Pracy zostały natychmiast skrytykowane przez Pracodawców RP. Organizacja ta otwarcie stwierdziła, że takie regulacje to prosta droga do zwiększenia szarej strefy i cofnięcie Kodeksu Pracy do lat 70-tych ubiegłego wieku. Jak wskazywali eksperci Pracodawców RP nowe propozycje oznaczałyby dla pracowników dodatkowe koszty w związku z rejestracją działalności gospodarczej, a dla zamawiających usługi ryzyko ustalenia stosunku pracy z samozatrudnionym (to pracodawca musiałby udowodnić przed sądem, że wykonujący usługi faktycznie był samozatrudnionym).
Czytaj: Nowy Kodeks pracy: Dłuższy urlop, więcej umów o pracę. Co jeszcze się zmieni w przepisach?
Radykalny charakter proponowanych przez Komisje zmian sprawił, że dyskusja o reformie Kodeksu Pracy przeniosła się zresztą poza branżowe organizacje. Temat natychmiast podchwyciły mainstreamowe media, które zaczęły grzmieć o zakazie dorabiania do etatu.
- Należy stanowczo podkreślić, że na tym etapie są to wyłącznie propozycje niezależnych ekspertów prawa pracy oraz przedstawicieli partnerów społecznych. Trudno przesądzać, czy wszystkie zostaną skierowane do dalszych prac. Traktowanie propozycji jako prawa, które wkrótce będzie obowiązywać, jest przedwczesne, wywołuje chaos informacyjny i niepotrzebnie budzi zaniepokojenie zainteresowanych stron – pracowników i pracodawców – podkreśla resort.
Jak tłumaczy MRPiPS Komisja Kodyfikacyjna zakończy prace w marcu i wtedy przedstawi resortowi projekty nowych Kodeksów. W dalszym ciągu jednak będą to wyłącznie propozycje.
- Dopiero po przeprowadzonych konsultacjach i przedstawionych przez inne resorty oraz partnerów społecznych opiniach, ostateczną decyzję o kształcie nowych Kodeksów podejmie Rada Ministrów – podkreśla MRPiPS.



Słowa kluczowe
- Kodeks pracy
- Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej
- Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy
- Pracodawcy RP
KOMENTARZE (1)