PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

To nie koszt, a inwestycja. Pracodawcy mogliby zaoszczędzić miliony złotych

  • KDS
  • 19 maj 2022 20:00

Nawet ponad 1 mln złotych mogą kosztowa firmę konsekwencje ciężkiego wypadku przy pracy - wynika z raportu Ayming Polska i Business Centre Club.

To nie koszt, a inwestycja. Pracodawcy mogliby zaoszczędzić miliony złotych
Koszty wypadku są dużo wyższe niż to, co pracodawca przeznaczyłby na poprawę kultury bezpieczeństwa pracy (fot. PAP/Piotr Polak)
REKLAMA
  • Firma konsultingowa Ayming Polska i Business Centre Club przygotowały raport na temat kosztów, jakie ponosi firma w wyniku wypadku przy pracy.
  • Ciężki wypadek w zakładzie kosztuje pracodawcę średnio ponad 1 mln zł, a niekiedy nawet wielokrotność tej kwoty.
  • Warto przypomnieć, że od 1 kwietnia 2022 poszły w górę kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy.

Z danych ZUS wynika, że w 2020 r. w Polsce doszło do ponad 86 tysięcy wypadków przy pracy – a mowa o roku „pandemicznym”, kiedy duża część kadr przedsiębiorstw pracowała zdalnie. Już rok później, kiedy wielu z nas wróciło do "normalnej" pracy, o prawie 10 proc. wzrosła liczba zgłoszeń dotyczących wypadków przy pracy. W ubiegłym roku poszkodowanych w wypadkach było 68 777 osób. Według raportu GUS za 2021 r. liczba zdarzeń wypadkowych jest największa w sektorze przetwórstwa przemysłowego (35 proc.). Dwie trzecie wszystkich zaraportowanych incydentów zdarza się w innych branżach.

- Konsekwencją każdego wypadku są mnożące się dodatkowe koszty dla organizacji - zarówno te wymierne, jak i niewymierne. Na te pierwsze składają się m.in. roszczenia cywilne poszkodowanego, koszty absencji i przestojów produkcyjnych, kary administracyjne oraz podwyższenie składki wypadkowej. Do tego dochodzą ewentualne straty wizerunkowe - zauważa Piotr Radko, dyrektor obszaru kosztów pracy w Ayming Polska i ekspert Business Centre Club.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Koszt wypadku przy pracy

By lepiej zobrazować skutki finansowe wypadków przy pracy, Ayming przygotował opis jednego z takich zdarzeń, w którym podaje, jakie dokładnie koszty musiał ponieść pracodawca. 

W przedsiębiorstwie zatrudniającym powyżej 200 osób i produkującym wyroby z tworzyw sztucznych pracownik doznał ciężkiego wypadku – zmiażdżenia prawej ręki. W wyniku pośrednich zaniedbań przedsiębiorcy system bezpieczeństwa był niesprawny. Rekonwalescencja nie przywróciła pełnej sprawności, co wiązało się z koniecznością przeniesienia pracownika na inne stanowisko.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: To nie koszt, a inwestycja. Pracodawcy mogliby zaoszczędzić miliony złotych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA