PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

"To nie jest ustawa dla celebrytów"

  • Autor: PAP/JP
  • 18 maj 2021 12:47

Ustawa o artystach zawodowych jest dla normalnych artystów, nie dla celebrytów- powiedział we wtorek we Władysławowie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

"To nie jest ustawa dla celebrytów"
Minister kultury Piotr Gliński (Fot. PTWP (Piotr Waniorek)
REKLAMA
  • Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, przebywający we wtorek z wizytą na Pomorzu, odwiedził tzw. "Hallerówkę" we Władysławowie - oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy.
  • Podczas spotkania z dziennikarzami Gliński nawiązał do projektu ustawy, która będzie zapewniała status artysty zawodowego dziesiątkom tysięcy artystów, którzy są dzisiaj w bardzo trudnej sytuacji. To jeden z punktów programu "Polski Ład".
  • Projekt zakłada między innymi uregulowanie warunków pracy artystycznej i zapewnienie najsłabiej zarabiającym twórcom minimum bezpieczeństwa socjalnego w postaci dostępu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

"Ta ustawa jest dla normalnych artystów, nie dla celebrytów, bo oni na ogół sobie radzą. Jest ona bardzo ważna - cywilizuje życie i możliwości ubezpieczenia, emerytur dla przeciętnego polskiego artysty, nie dla celebrytów. Artyści najczęściej mają nieuregulowany status zawodowy. Tylko niewielki procent, to osoby dobrze sytuowane, zdecydowana większość to ludzie żyjący pod kreską" - powiedział Gliński

"Hallerówka" mieści się w zabytkowym obiekcie przy ulicy Morskiej 6 we Władysławowie. Wybudowana w 1924 r. drewniana willa należała do gen. Józefa Hallera oraz jego rodziny. Parcelę pod budowę przekazał ppłk. Henryk Bagiński, który wcześniej zakupił ziemię od mieszkańca Wielkiej Wsi Leona Torlińskiego. Na cześć generała tworzące się wokół willi letnisko nazwano Hallerowem. Józef Haller spędzał w niej wakacje letnie. Zapraszał tu na wypoczynek harcerzy oraz członków innych organizacji młodzieżowych.

Jak wskazał dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej Mirosław Kulik, jest to w zasadzie jedyne miejsce w Polsce, które opowiada o historii i działalności gen. Hallera i Błękitnej Armii.

Po II wojnie światowej obiekt był w zarządzie samorządu Władysławowa i pełnił funkcję lokalu komunalnego. W 1981 r. przekazano go Zarządowi Nadmorskiego Parku Krajobrazowego na siedzibę oraz działalność muzealną. Utworzono tu wówczas pierwszą izbę pamięci Hallera, którą w 2000 r. przekształcono Centrum Pamięci gen. J. Hallera i Błękitnej Armii.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: "To nie jest ustawa dla celebrytów"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • A. A. Milne 2021-05-18 15:53:21

    No jasne, że nie jest! To jest ustawa o SWOJEJ kaście komediantów, którzy będą zawsze posłuszni władzy. Tak jak teraz są posłuszni totalniakom spod znaku TeFałeNu!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA