PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

To koniec Ubera? Państwa UE mogą zakazać działalności przewoźnika w ramch UberPOP

 • Autor: PAP/AT
 • 4 lip 2017 11:15

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał opinie ws. działalności firmy Uber. - Państwa Unii Europejskiej mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności przewozowej w ramach usługi UberPop - uznał w opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE.

To koniec Ubera? Państwa UE mogą zakazać działalności przewoźnika w ramch UberPOP
Na zachodzie Europy UberPop jest już zakazana (Fot.Youtube)
REKLAMA

• Państwa członkowskie mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności w ramach UberPop.

• Opinia to kolejny cios w model biznesowy amerykańskiej korporacji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Nie jest ona jeszcze ostatecznym rozstrzygnięciem, ale sędziowie często podążają za jej rekomendacją.

Działalność platformy Uber wywołuje emocje i protesty w wielu państwach unijnych. Na zachodzie Europy UberPop, czyli najtańsza opcja prowadzenia usług, w ramach której nie są potrzebne żadne koncesje na przewóz osób, jest już zakazana. W Polsce oraz krajach bałtyckich dalej jednak usługa ta jest dostępna.

"Państwa członkowskie mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności przewozowej takiej jak UberPop i ścigać tę działalność na drodze karnej bez obowiązku uprzedniej notyfikacji Komisji o projekcie ustawy" - stwierdził rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Maciej Szpunar.

Choć sprawa, do której bezpośrednio odnosi się ta opinia, dotyczy Francji, gdzie francuska spółka Ubera jest ścigana przed sądem za organizowanie systemu kojarzenia pasażerów z niezawodowymi kierowcami, to jej znaczenie wykracza poza ten kraj. Uber zresztą zaprzestał oferowania usługi opartej na nieprofesjonalnych kierowcach nad Sekwaną w 2015 r.

Czytaj też: Ważne zmiany w Uberze

Parlament Europejski przyjął w czerwcu rezolucję, wzywając Komisję Europejską do stworzenia przepisów regulujących usługi oferowane w ramach tzw. gospodarki dzielenia się, jakie oferuje m.in. Uber. Firma, która opiera swój fenomen na mobilnej aplikacji kojarzącej kierowców z klientami, została założona w 2009 r. Jej wartość ocenia się obecnie na 68 mld dol. W krajach, w których zakazano UberPoP, przedsiębiorstwo oferuje usługę UberX - nieco droższe przejazdy z profesjonalnymi kierowcami.

Korporacja przed sądem twierdziła, że francuski przepis, na podstawie którego prowadzone jest przeciwko niej postępowanie, dotyczy bezpośrednio usługi społeczeństwa informacyjnego w rozumieniu unijnej dyrektywy dotyczącej norm i przepisów technicznych. Dyrektywa ta nakłada na państwa członkowskie obowiązek notyfikowania Komisji Europejskiej wszystkich projektów ustaw i innych regulacji ustanawiających przepisy techniczne dotyczące produktów i usług społeczeństwa informacyjnego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: To koniec Ubera? Państwa UE mogą zakazać działalności przewoźnika w ramch UberPOP

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Piter 2017-07-05 16:12:39

  często korzystam z usług ubera i nie wyobrażam sobie, żeby miało go nie być

 • Tomash 2017-07-05 15:19:53

  Gdyby taksówkarze potrafili jakością swoich usług przebić konkurencję to nie musieliby się jej obawiać - ale tak nie jest - uber jest tańszy i wygodniejszy, a pracujący w nim ludzie na prawdę sympatyczni. Widać, że pracują bo chcą a nie muszą.

 • adeel 2017-07-05 13:59:27

  Dobrze, że u nas Rząd nie chce zakazywać działalności Ubera. Ja osobiście uważam, że jego istnienie przyniosło wiele korzyści dla klientów - usługa jest tańsza i przede wszystkim dobrej jakości.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA