×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

To już prawie pewne. Będziemy pracować cztery dni w tygodniu

 • KDS
 • 8 lut 2023 14:42

Krótszy czas pracy to trend, o którym mówi się coraz głośniej. Kolejne firmy wprowadzają to rozwiązanie na stałe. Testują je również niektóre kraje. Jak wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, nie ma odwrotu od skrócenia czasu pracy.

To już prawie pewne. Będziemy pracować cztery dni w tygodniu
W 2021 roku rządowy, pilotażowy program skrócenia czasu pracy wprowadziła Hiszpania, zaś w drugiej połowie 2022 roku – Wielka Brytania. (fot. Unsplash/Ant Rozetsky)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W Polsce 8-godzinny dzień pracy obowiązuje od 1918 roku, a dekret wprowadzający to rozwiązanie podpisał Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.
 • Teraz kolejne kraje i firmy decydują się na skrócenie czasu pracy i pokazują wyniki potwierdzające, że ich obroty po wprowadzeniu tego rozwiązania poszły w górę.
 • Niedawno Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawiła raport "Monitoring trendów w innowacyjności”, z którego wynika, że skrócenie czasu pracy to jeden z wiodących trendów, jaki już obserwujemy w innowacyjnych gospodarkach i od którego nie ma odwrotu.

Koncepcja skrócenia czasu pracy, choć nie jest już nowa, coraz chętniej stosowana jest nie tylko w firmach, ale także testowana na szeroką skalę. W 2021 roku rządowy, pilotażowy program wprowadziła Hiszpania, zaś w drugiej połowie 2022 roku – Wielka Brytania.

- W Hiszpanii szczególnie ważnym celem pilotażu było rozruszanie po covidowym zawieszeniu ważnych dla hiszpańskiej gospodarki sektorów: rozrywkowego i turystycznego. Wykorzystanie dodatkowego czasu wolnego na spędzanie go wspólnie z rodziną, znajomymi lub realizowanie własnych potrzeb poprzez racjonalne korzystanie z usług oferowanych przez przemysł rozrywkowy lub sektor HoReCa wydaje się idealnie wpisywać w coraz popularniejszą koncepcję postwzrostu (określenie różnych koncepcji przyszłości opartych na powolniejszym niż obecnie wzroście lub jego całkowitym braku - przyp. red.) - czytamy w raporcie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (532)

Do artykułu: To już prawie pewne. Będziemy pracować cztery dni w tygodniu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Doda 2023-02-17 12:15:38

  Najlepiej niech wszyscy otworzą swoje ,to będą zasuwac tak jak my i dopiero zobaczą jak trzeba pracować !!!

 • Kibic 2023-02-11 22:14:11

  Rozumiem, że poddajemy się Chinom bez walki

 • Lipa 2023-02-11 19:48:25

  Równocześnie powinno się też całkowicie zakazać pracy w pozostałych trzech dniach tygodnia. Wszystkie sklepy, stacje benzynowe, pociągi, tramwaje, piekarnie i w ogóle wszystko powinno być otwarte tylko cztery dni w tygodniu. Szybko społeczeństwo w szokowy sposób przekonało się do czego doprowadzają takie lewicowe pomysły.

 • Jan 2023-02-11 17:08:24

  Po co w ogóle pracować, banda poje....

 • Darli 2023-02-11 16:25:37

  Proponuje wogole nie pracować a co? Niech rząd nam daje pieniądze bo nam się poprostu należy. W końcu nie będę musiał użerać się z banda wiecznie niezadowolonych pracowników. W końcu odetchne

  • Discovery 2023-02-11 17:19:22

   Jak ci sie nie podoba albo cie nie stać to sam zapieprzaj z robotą we własnej firmie leniu . Nic nie zrobisz jesteś zależny od innych ludzi i tyle , weź se idź odetchnij i zrób miejsce innym jak nie rozumiesz , trzeba było nie spać i inwesyować w innowacje bo lata 90' się skończyły typowy polaczku z firmą , albo się dostosuj do nowych trendów , Typowy polski przedsiębiorca zero podnoszenia standardów pracy żeby sie bardziej komfortowo pracowało ludziom zero inwestycji w innowacje , a teraz sie budzą z ręką w nocniku że prąd drogi że gaz drogi , że 4dni pracy , oni jak by mogli to by zrobili 7dni pracy za 2xmniej , jaskiniowcy pierdo......eni. Za was przedsiębiorców trzeba też myśleć bo podcinacie gałąź na której sami siedzicie , myśleliście że zdobyliście świat i rządy , a tu rząd pokazuje wam gdzie jest wasze miejsce w szeregu.

   • Jaskier 2023-02-11 18:43:03

    Napisał Pan jak poeta. Podpisuję się obydwiema rękoma pod tym. Janusze i Grażyny biznesu zaczynają kwękać.

   • Piotr 2023-02-11 20:20:52

    Napisał typowy robol który nigdy w życiu nic nie osiągnie. Zero

   • Józef 2023-02-15 07:03:13

    Tak to leciało☺Brawo za komentarz.. Miałem podobnie napisać ale Pan mnie uprzedził.

   • Magda 2023-02-15 20:19:50

    Ciekawe gdzie byś pracował, gdyby nie przedsiębiorczy ludzie, którzy zakładają firmy, tym samym dając pracę innym. Pewno sam musiałbyś założyć firmę.. I dopiero wtedy przekonałbyś się ile trzeba zapieprz..ć i myśleć!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA