Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- W Polsce 8-godzinny dzień pracy obowiązuje od 1918 roku, a dekret wprowadzający to rozwiązanie podpisał Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.
- Teraz kolejne kraje i firmy decydują się na skrócenie czasu pracy i pokazują wyniki potwierdzające, że ich obroty po wprowadzeniu tego rozwiązania poszły w górę.
- Niedawno Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawiła raport "Monitoring trendów w innowacyjności”, z którego wynika, że skrócenie czasu pracy to jeden z wiodących trendów, jaki już obserwujemy w innowacyjnych gospodarkach i od którego nie ma odwrotu.
Koncepcja skrócenia czasu pracy, choć nie jest już nowa, coraz chętniej stosowana jest nie tylko w firmach, ale także testowana na szeroką skalę. W 2021 roku rządowy, pilotażowy program wprowadziła Hiszpania, zaś w drugiej połowie 2022 roku – Wielka Brytania.
- W Hiszpanii szczególnie ważnym celem pilotażu było rozruszanie po covidowym zawieszeniu ważnych dla hiszpańskiej gospodarki sektorów: rozrywkowego i turystycznego. Wykorzystanie dodatkowego czasu wolnego na spędzanie go wspólnie z rodziną, znajomymi lub realizowanie własnych potrzeb poprzez racjonalne korzystanie z usług oferowanych przez przemysł rozrywkowy lub sektor HoReCa wydaje się idealnie wpisywać w coraz popularniejszą koncepcję postwzrostu (określenie różnych koncepcji przyszłości opartych na powolniejszym niż obecnie wzroście lub jego całkowitym braku - przyp. red.) - czytamy w raporcie.
We Francji pionierem w tym zakresie była Groupe LDLC, firma działająca w sektorze IT. Skrócony tydzień pracy objął wszystkich pracowników - w centrali, logistyce i sklepach. I stał się sukcesem firmy, która w ciągu pierwszego roku funkcjonowania w nowym modelu zanotowała sześcioprocentowy wzrost obrotów.
Krótszy tydzień pracy znany jest też firmom w Polsce. Stosuje go polski oddział międzynarodowej firmy Tradedoubler. Zaproponowano pracownikom 6-godzinny dzień pracy. Aby uczynić to organizacyjnie możliwym, wprowadzono kilka dodatkowych zasad, m.in. dowolność, jeśli chodzi o miejsce wykonywania pracy (dom lub biuro), dostępność każdego pracownika w godzinach 10.00-14.00 (online lub w biurze) czy zakaz organizowania spotkań wewnętrznych poza tymi godzinami.
Skrócenie czasu pracy ma wspierać dążenie do zrównoważonego rozwoju – w założeniu ma ono bilansować potrzeby ludzi, środowiska i samej gospodarki. (fot. Unsplash)
Także w agencji reklamowej Funktional od listopada 2021 roku tydzień pracy trwa cztery dni.
- Porównując luty zeszłego roku i luty 2022, możemy mówić o wzroście wydajności naszej pracy na poziomie 12 proc. Co ciekawe, nasi pracownicy zaczęli wybierać o wiele mniej godzin urlopowych. Przykładowo - w styczniu i w lutym 2021 roku wybraliśmy łącznie 207 godzin urlopu. W tym roku jedynie 120 godzin. Te wyniki jasno pokazują, że w Funktional pracuje się lepiej i bardziej efektywnie - w rozmowie z PulsHR.pl o efektach zmiany opowiadał Hubert Pokrowiecki, CEO agencji.
Dlaczego warto pracować krócej, czyli pozytywne efekty skrócenia czasu pracy
Jak wskazują w raporcie PARP jego autorzy, skrócenie czasu pracy ma wspierać dążenie do zrównoważonego rozwoju – w założeniu ma ono bilansować potrzeby ludzi, środowiska i samej gospodarki. Jak dowodzą liczne obserwacje, krótszy wymiar pracy sprzyja zmniejszeniu bezrobocia, zmniejszeniu śladu węglowego oraz zwiększeniu równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, co prowadzi do budowania silniejszych więzi międzyludzkich, a także utrzymania lepszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jak podkreślają specjaliści, rozwiązanie to w dłuższej perspektywie wydaje się być nieuchronne, a obecnie największym wyzwaniem pozostaje dostosowanie gospodarek do tej przyszłej rzeczywistości.
- W moim przekonaniu skracanie czasu pracy będzie postępowało za sprawą zmian technologicznych, ze względu na presję pracowników, a także strukturalne zmiany w globalnej gospodarce. Rozwój gospodarki opartej o czas wolny, a wiec bazującej na biznesach wypełniających czas wolny pracowników, przyspieszył w ostatnich dekadach, także za sprawą powstania weekendów i przejścia z 6 na 5 dni pracy w tygodniu. Dane OECD pokazują, że od lat 70. nieprzerwanie skraca się czas pracy w krajach rozwiniętych. Pandemia przyspieszyła tempo zmian w kontekście 4-dniowego tygodnia pracy i zaowocowała kolejnymi eksperymentami na dużą skalę (Wielka Brytania i Hiszpania). W moim przekonaniu będzie to proces stopniowy i zajmie przynajmniej dekadę - komentował dla PulsHR.pl Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Politycy obiecują skrócenie czasu pracy, ale na razie na obietnicach się kończy
Skrócenie czasu pracy to wątek, który często pojawia się wśród polityków. Latem 2022 o wprowadzeniu pilotażu skrócenia czasu pracy - zaraz po wygranych wygraniu wyborów - mówił Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.
- Rynek pracy nigdy nie zmieniał się tak dynamicznie, nigdy nie był tak elastyczny i nigdy nie był tak wymagający, jak jest dzisiaj. Postęp technologiczny (…) w żadnym wypadku nie musi oznaczać w sposób automatyczny, jako konsekwencja, bezrobocia - powiedział Tusk.
Dodał, że w wielu krajach "myśli się o tym, w jaki sposób zmienić pewien model społeczny" i dostosować się do takich trendów, jak automatyzacja. Wskazał, że od kilku lat w niektórych krajach testuje się czterodniowy tydzień pracy, choć "to nie jest odpowiedź na dziś, na w tej chwili".
- Uważam, że w Polsce powinniśmy, i to będzie moja propozycja, jeśli wygramy wybory - przepraszam: kiedy wygramy wybory - żeby rozpocząć jak najszybciej program (musi być najpierw pilotaż) skróconego tygodnia pracy - mówił szef PO.
Z kolei we wrześniu 2022 partia Razem złożyła w sejmie projekt ustawy o skróceniu czasu pracy do 35 godzin tygodniowo przy tym samym wynagrodzeniu.
- Wypełniamy zobowiązanie, które daliśmy naszym wyborcom w czasie kampanii wyborczej w 2019 roku, jak i tym wszystkim osobom, które poparły projekt ustawy w 2018 roku (a było to prawie 50 tysięcy ludzi). Uważamy, że polska gospodarka potrzebuje innowacyjnych pomysłów. O skróceniu czasu pracy co i rusz przewijają się artykuły w prasie. Mówią o tym także niektórzy politycy zarówno z opozycji, jak i z kręgów PiS. My mówimy sprawdzam - składamy projekt ustawy i będziemy chcieli porządnej dyskusji o przepracowaniu Polaków i pomysłach na skrócenie dnia pracy – mówił wówczas w rozmowie z PulsHR.pl Bartosz Grucela z Partii Razem.
Jak wyjaśniał Grucela, projekt ustawy nie przewiduje natychmiastowego obniżenia czasu pracy.
- Chcemy to robić stopniowo, odpowiedzialnie, tak by przedsiębiorstwa mogły się do tego przygotować. Zakładamy, że od czasu wprowadzenia najpierw przez 2 lata będzie to 38 godzin tygodniowo, a następnie 35 godzin tygodniowo - mówi polityk.
8-godzinny dzień pracy obowiązuje w Polsce od ponad 100 lat
Warto pamiętać, że 8-godzinny dzień pracy obowiązuje w Polsce już ponad 100 lat. Ustanowiono go w 1918 roku, a dekret wprowadzający to rozwiązanie podpisał Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Obowiązkowo pracowano wówczas również w soboty. Dopiero 21 lipca 1973 r. Polacy po raz pierwszy w historii nie poszli do pracy w sobotę. Jednak w tym roku zyskali tylko dwie wolne soboty. W kolejnych latach zwiększała się ich pula.
Obecnie, zgodnie z Kodeksem pracy, czas pracy wynosi 8 godzin na dobę w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy oraz 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (532)