×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

To będzie potężny cios w portfele Polaków. Szykują się zmiany w przepisach

Jednym z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy jest oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Według ekspertów rynku pracy rozwiązanie to nie będzie sprzyjać ani wykonawcom takich umów, ani zleceniodawcom czy zamawiającym. Nie będzie też sprzyjało gospodarce.

To będzie potężny cios w portfele Polaków. Szykują się zmiany w przepisach
Pełne oskładkowanie umów zleceń to wyższe koszty dla zleceniodawców i niższe kwoty dla zleceniobiorców (Fot. Alicia Steels/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Jak zauważa Wojciech Ratajczyk z Trenkwaldera, to nie koszty, a elastyczność są głównym powodem sięgania po umowy cywilnoprawne. Jego zdaniem pełne oskładkowanie umów zleceń nie ograniczy ich stosowania.
 • W podobnym tonie wypowiada się adwokat Łukasz Staszel, który mówi, że oskładkowanie umów cywilnoprawnych nie spowoduje, że umowy te zawierane będą rzadziej, a popularność zyska umowa o pracę.
 • Jak wylicza Piotr Juszczyk z firmy InFakt, żeby zleceniobiorca mógł otrzymać przelew ze zlecenia w kwocie 10 000 zł, zleceniodawca będzie musiał ponieść koszt aż 16 638,06 zł ze składką chorobową (koszty rosną aż o 40 proc.). Jeśli zaś dla zleceniodawcy zmiana byłaby neutralna, to pracownik otrzyma o 3052,33 zł mniej przy pełnym ozusowaniu.
 • Perspektywa ozusowania umów o dzieło będziemy tematem sesji "Rynek pracy po nowemu" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 24-26 kwietnia w Katowicach.

Jednym z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy, zaakceptowanego przez Komisję Europejską, jest oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Celem tych zmian jest ograniczenie segmentacji rynku pracy i zwiększenie bezpieczeństwa socjalnego pracowników zatrudnionych na podstawie tego rodzaju umów.

Po wprowadzeniu zmian wszystkie umowy cywilnoprawne miałyby podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne (emerytalnym, rentowym, wypadkowym i z tytułu chorób zawodowych, chorobowym), niezależnie od uzyskiwanych dochodów, z wyjątkiem umów zawieranych ze studentami poniżej 26. roku życia. Przestałaby więc obowiązywać zasada, zgodnie z którą składki na ubezpieczenia społeczne są płacone na podstawie minimalnego wynagrodzenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (100)

Do artykułu: To będzie potężny cios w portfele Polaków. Szykują się zmiany w przepisach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • S. 2023-03-12 18:13:48

  Dla jednych lepiej, dla innych gorzej. Są również pracownicy, którzy oprócz etatu dorabiają sobie do pensji. Oni na tym stracą. Emerytalne- ok, ale dlaczego mamy płacić podwójną składkę zdrowotną? Czy przyspieszy to wizyty u specjalisty?

 • Calineczka 2023-03-12 10:32:30

  Umowy śmieciowe powinne być zlikwidowane, jest jakaś plaga tych umów.Obecnie w Polsce,"b"dostać umowę o pracę bądź znaleźć pracę o normalną umowę graniczy z cudem!! Szczególnie dla osób po 45 r.życia.

  • Grouth 2023-03-12 17:46:11

   Bo koszty pracy są za wysokie.

 • Bożena 2023-03-09 22:31:18

  Nie powinno być umów zlecenia czyli tak zwanych potocznie umowy śmieciowe.Ja pracuje jako opiekunka u osoby niepełnosprawne leżącej i za godzinę pracy mam 16,20 na rękę pobierają mi składkę zdrowotną, rentową i chorobową.I w tej umowie śmieciowej nie mogę wziąć urlopu płatnego tylko bezpłatny może pan ekonomista popracował tak przez 5 lat bez urlopu PiS szedł że zlikwiduje umowy śmieciowe rządzi 8 lat i dalej nie zlikwidował

  • Bari 2023-03-10 06:54:33

   To czemu nie płacisz sobie sama skladek ...asz to co chcesz..po co dalej tak pracujssz ..

  • Kuz 2023-03-11 11:08:35

   Rozumiem ze zostałaś zmuszona do podpisania tej umowy - szantażem czy podstępem? Proponuje zgłosić się w takim razie na policję ponieważ takie działania są nielegalne. No chyba ze dobrowolnie, z powodu naiwności czy tez lenistwa nie chciało ci się negocjować warunków to tylko przypominam ze nic nie jest na zawsze. Proponuje iść do pracodawcy i wynegocjować lepsze warunki. Zapewniam ze ty szybciej znajdziesz nowa prace niż on kolejnego frajera (No chyba ze korzystasz z „dobrodziejstw” tego zawodu siedząc cały czas na telefonie, okradając dom, podkradając zakupy spożywcze i zmieniając choremu opatrunki/pieluchy dopiero jak ma się zjawić rodzina czy lekarz - jak to robiła opiekunka u moich znajomych, wtedy nie marudź bo jesteś pasożytem który chce więcej)

 • Emeryt 2023-03-09 17:43:45

  I bardzo dobrze, nareszcie te nieroby - celebrytki będą płacić tak jak inni podatki i ZUS, a nie ciągle żyć na koszt pracujących i prawowitych emerytów!

 • Żołnierz 2023-03-09 16:51:45

  Brawo PiS, Najlepszy rząd po przemianie dba o wszystkich kasa zostaje w Polsce, strajkujo bo wiedzą że dostano podwyżki, Polska rośnie w siłę ekonomiczna gospodarczą militarno

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA